Steaua a pierdut derby-ul cu Astra, scor 2-0, dar a fost măcelărită de arbitri

Astra Giurgiu s-a impus, miercuri seara, în fața Stelei, scor 2-0, în derby-ul echipelor din Liga 1 care au rămas în cursa pentru grupele Europa League.

După 0-0 la pauză, elevii lui Marius Șumudică s-au impus grație golurilor marcate în partea secundă de Alibec, în minutul 51, și Budescu, în minutul 61, din penalty.

În urma acestei înfrângeri, ”roș-albaștrii” au acuzat dur arbitrajul, în condițiile în care au avut nu mai puțin de trei goluri anulate pe durata celor 90 de minute, două pentru ofsaid, înscrise de Adi Popa și Tade, și unul pentru fault în atac, marcat de Papp. Dintre acestea, cel puțin cele două reușite anulate pentru ofsaid au fost marcate regulamentar, iar arbitrii au greșit nevalidându-le.

Vezi și: Thriller în Supercupa Europei: Barcelona a condus cu 4-1, dar Sevilla a egalat! Finalul a fost unul de infarct

De asemenea, centralul Sebastian Colțescu l-a iertat în minutul 69 de eliminare pe Budescu, după ce atacantul giurgiuvean l-a lovit cu palma peste față pe Cojocaru și a primit doar cartonașul galben.

Echipele de start:

Astra: S. Lung - Queiros, Găman, Oros, Morais - G. Enache, Boldrin, Teixeira (Dandea 53'), De Amorim - Budescu, Alibec (Lovin 67'). Rezerve: Gavrilaş, Florea, R. Alves, I. Roşu, Al. Stan. Antrenor: Marius Şumudică.

Steaua: Cojocaru - Papp, Varela, Toșca, Guilherme (Iancu 64') - Filip, Tahar (Tudorie 55') - Popa, Hamroun, Chipciu - Tade. Rezerve: Niţă, Râpă, Carp, Enceanu, Muniru. Antrenor: Mirel Rădoi.