Cele mai citite

Lovitură pentru pensionari. ÎCCJ, decizie referitoare la perioada stagiului militar

Ziua nationala
Foto: Inquam Photos / George Călin

Magistrații ÎCCJ au decis că românii care au executat stagiul miilitar, că perioada serviciului militar obligatoriu nu poate fi folosită pentru reducerea vârstei standard de pensionare.

Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție au decis că armata obligatorie reprezintă doar o perioadă asimilată stagiului de cotizare și nu poate fi tratată ca activitate profesională efectiv desfășurată în condiții speciale de muncă.

Controversa  a apărut într-un proces în care s-a ridicat problema modului în care trebuie interpretată legislația pensiilor în cazul persoanelor care au efectuat stagiul militar obligatoriu. Astfel că instanța a fost întrebată dacă perioada armatei poate fi inclusă la calculul reducerii vârstei standard de pensionare pentru cei care au lucrat în condiții speciale.

Unele persoane au susținut că anii petrecuți în serviciul militar obligatoriu ar trebui tratați similar perioadelor lucrate efectiv în astfel de condiții, dosarul ajungând   la Înalta Curte prin procedura hotărârii prealabile, mecanism folosit atunci când instanțele solicită clarificări privind interpretarea unor dispoziții legale.

Judecătorii au explicat în motivare cum trebuie interpretată legea. Instanța supremă arată că beneficiile privind reducerea vârstei standard de pensionare sunt acordate exclusiv pentru activitatea profesională efectiv desfășurată în condiții speciale sau deosebite.

 Judecătorii subliniază că stagiul militar obligatoriu are statutul unei perioade asimilate stagiului de cotizare și nu poate fi echivalat cu munca efectiv prestată în condiții grele. Această interpretare este considerată importantă pentru practica instanțelor și pentru modul în care casele de pensii analizează dosarele de pensionare.

Astfel, anii petrecuți în armată sunt luați în calcul la stabilirea vechimii totale necesare pentru pensie.

În schimb, perioada nu poate fi folosită pentru reducerea vârstei standard de pensionare rezervată celor care au lucrat efectiv în condiții speciale sau deosebite. Mulți români sperau că serviciul militar obligatoriu ar putea fi valorificat și pentru obținerea acestui avantaj.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii (8)

Muncaciu Marcel   •   28 Mai 2026   •   15:25

S a plecat din campul muncii in armata 1 an si 4 luni din care jumatate la munci, contructii, minerit, aagricultura, dupa care in 15 zile de la liberare inapoi in campul muncii. Si.. cica numa 0.25 puncte de pensie se considera... legislativu peste prajit

Valter Cojman   •   28 Mai 2026   •   10:19

Deci, in cazul meu, 1 an 4 luni si 6 zile s-au dus dracului si nu conteaza ca ti-ai servit tara in perioada stagiului militar.
Frumos din partea celor care nu contribuie la fondul de pensii dar au pensii speciale astronomice in comparatie cu pensiile celor care au contribuit.

Mihai Drapciug   •   28 Mai 2026   •   09:07

Avand in vedere ca perioadele de stagiu militar obligatoriu nu depaseau cca 1 an se putea lasa legea asa cum era in favoarea oamenilor, pentru ca modificari semnificative pentru varsta de pensionare nu mi se par.

Apropo de contract de munca   •   28 Mai 2026   •   08:52

Păi, nu era pe alegeri; nu te prezentai la cazarmă: era dezertare, caz penal.
Despre ce vorbim aici?

Boerie cu 15 in camera   •   28 Mai 2026   •   08:48

Erau 66 de oameni minim in fiecare dormitor, fara caldura iarna la -15C, WC -urile incuiate toata ziua, paine cu sobolani si pietre, cu bocanci uzi permanent pe langa instructie in aer liber cu vint dinspre "pretenii nostrii din est". Plata era de 2lei pe zi. bataie de joc in mare fel, dar boierii din ziua de azi se rahatesc sa recunoaca asta, in schimb, astia care au bagat tara in hazna isi se maresc cu de la sine putere lefurile, implict si pensiile si au privilegii peste privilegii.

Ovidiu Dragan   •   27 Mai 2026   •   16:07

Este inadmisibil si neconstitutional ca statul te-a obligat sa faci stagiul militar, dar perioada respectiva nu este inclusa in cei 35 de ani de munca necesari ca sa te pensionezi la 60 de ani anticipat. Cel care nu a facut stagiul militar este avantajat in mod nedrept acest caz. Pe langa avantajul pe care il avea ca nu era mobilizat la razboi. Stagiul militar pe timpul lui Ceausescu era sclavie nedeclarata platita cu bani putini: mancare tip fasole si varza, cazare 15 in camera si o solda de cativa lei. Dar legiuitorul, care sigur nu a facut stagiul militrar, a gasit o chichita juridica, ca sa ne ia si acest drept: soldatul nu a semnat un contract de munca!

CAPORAL   •   27 Mai 2026   •   10:52

Vremuri memorabile, armata era cea mai înaltă scoală de educație

Soldat   •   27 Mai 2026   •   09:53

A facut careva din acesti judecatori armata pe vremea lui ceau? Nu, evident ca nu. Ei cred ca armata era ce vad ei prin filmele americane. Sa fi facut macar cateva zile si si-ar fi schimbat parerea imediat, poate chiar din prima zi.

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

x close