Institutul Naţional de Sănătate Publică anunță că a fost confirmat cazul de infecţie cu hantavirus de la Arad.
UPDATE: Specialiştii DSP Arad spun că infecţia cu hantavirus confirmată era una cronică, nu recentă
Specialiştii Direcţiei de Sănătate Publică Arad au făcut declaraţii, luni, după ce au primit de la Bucureşti confirmarea cazului de hantavirus, precizând că serologia arată că este vorba de o infecţie conică, probabil din perioada în care bărbatul era internat la Spitalul de Psihiatrie Ştei, transmite Agerpres.
La sediul DSP a răspuns, întrebărilor puse de jurnalişti, dr. Ramona Ghişe, medic-primar de boli infecţioase.
Aceasta a spus că pacientul a fost internat la o secţie de boli infecţioase a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad pe 9 mai, după ce în 8 mai a primit tratament la UPU, pentru un sindrom febril.
Ea a explicat că, imediat ce a fost ridicată suspiciunea de hantavirus, s-au făcut analize la laboratorul DSP, iar serologia a arătat că infecţia era una veche, devenită cronică.
"Infecţia nu a putut să se producă la domiciliu, a fost mult mai veche, a fost o infecţie cronică. El a fost externat (din Spitalul de Psihiatrie Ştei din judeţul Bihor - n.r.) în data de 6 mai, practic a stat două-trei zile acasă", a spus dr. Ramona Ghişe.
Ea a adăugat că tulpina confirmată şi de Institutul Cantacuzino nu se transmite de la om la om, ci doar de la rozătoare la om.
În acest sens, reprezentantul DSP a atras atenţia că deratizarea este importantă, mai ales în instituţii precum spitalele.
"Nu cunosc condiţiile, nu cunosc spitalul (din Ştei - n.r.), nu pot să acuz nimic, eu spun doar calea de transmitere", a precizat Ghişe.
Medicul a adăugat că alţi pacienţi de la Ştei pot fi purtători ai virusului şi pot face infecţie cu hantavirus, "dar nu prin transmitere de la om la om".
Referitor la acest caz, DSP Arad a transmis, luni, şi un comunicat de presă, în care arată că "pacientul este sub supraveghere medicală continuă, fiind în continuare internat, iar starea lui de sănătate este stabilă, acesta fiind conştient şi cooperant".
"Conform anchetei epidemiologice, desfăşurată de reprezentanţi ai Direcţiei de Sănătate Publică Arad, condiţiile de trai ale pacientului sunt precare, lucru care facilitează infecţia cu acest virus", a menţionat DSP, referindu-se, însă, la condiţiile de locuit din localitatea Sântana, unde bărbatul a stat două-trei zile, perioada dintre externarea de la Psihiatrie Ştei şi preluarea la UPU Arad.
DSP a reamintit că inspirarea prafului contaminat cu urină, salivă sau excremente de rozătoare infectate poate duce la îmbolnăvirea oamenilor.
Virusul poate fi transmis la om şi prin atingerea suprafeţelor contaminate şi apoi ducerea mâinii la gură, nas sau ochi.
"Cea mai bună protecţie împotriva infectării este utilizarea măştilor şi a mănuşilor atunci când curăţaţi spaţii închise (poduri, magazii) care au fost nefolosite de mult timp şi sunt prezente rozătoare", a subliniat DSP.
Știrea inițială:
Cazul de infecţie cu hantavirus de la Arad a fost confirmat în urma analizelor probelor biologice, efectuate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", a informează Institutul Naţional de Sănătate Publică.
"În urma analizelor probelor biologice, efectuate de Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino", cazul a fost confirmat cu infecţie cu hantavirus pentru tulpinile circulante în România şi în Europa", a anunțat sursa citată.
VEZI ȘI: OMS se reunește la Geneva: Hantavirusul și Ebola, pe agenda Adunării generale
În ce stare se află românul infectat cu hantavirus
Potrivit instituţiei, pacientul este stabil, conştient şi cooperant. Potrivit INSP, cazul nu are nicio legătură cu focarul identificat la bordul navei de croazieră cu virusul Andes (Hantavirus) care circulă doar în America de Sud.
Reamintim că INSP a făcut precizări, vineri seară, legate de cazul pacientului al cărui test PCR a ieşit pozitiv la hantavirus la Spitalul Judeţean Arad, arătând că are loc o investigaţie epidemiologică şi că bolnavul a fost internat în ultimii trei ani într-un spital de psihiatrie. Anterior, surse din cadrul Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Arad au declarat, pentru Agerpres, că este vorba de un pacient internat în unitatea locală în data de 8 mai, cu stare febrilă, care nu a călătorit în afara ţării în ultimii trei ani.


