Cele mai citite

Nadia Comăneci a fost decorată cu Ordinul Național „Steaua României” în grad de Mare Cruce / video

Elena Aurel Autor: Elena Aurel
nadia-comaneci-2_18321700
Nadia Comăneci; Sursa foto: Agerpres

Nadia Comăneci a fost decorată de președintele Nicușor Dan.

Update:

Marea gimnastă Nadia Comăneci a fost decorată, sâmbătă, de preşedintele Nicuşor Dan, cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Mare Cruce.

Preşedintele a spus, înainte de decorare, că, în prezent, cuvântul "excepţional" este perceput diferit.

"Dacă ne uităm la ştiri, ieri vedem că s-au întâmplat 100 de lucruri excepţionale. Am pierdut un simţ al măsurii în limbă", a arătat Nicuşor Dan.

În discursul său, şeful statului a subliniat caracterul excepţional al performanţelor realizate de marea campioană.

"Dumneavoastră aţi făcut ceva excepţional. Dacă lumea, după 50 de ani, îşi aduce aminte, dacă multe fetiţe din lume îşi doresc să fie Nadia Comăneci, înseamnă că ce aţi făcut e cu adevărat excepţional", a afirmat Nicuşor Dan.

Preşedintele a evidenţiat a spus că parcursul Nadiei Comăneci a arătat că nu e suficient să ai talent, iar în prezent în societate se caută satisfacţii rapide, ca "din 100 de click-uri să ajungi campion olimpic". Nicuşor Dan a afirmat că este nevoie de multă muncă pentru rezultate care contează.

"Nu aţi fost doborâtă de gloria asta, aţi rămas o persoană vie, care promovează gimnastica, sportul, cu toate valorile asociate sportului - muncă, fair play, muncă în echipă", a spus şeful statului.

La rândul său, Nadia Comăneci şi-a amintit de începuturile sale, când era "o fetiţă de şase ani care şi-a descoperit pasiunea în sala de gimnastică", timidă, dar curajoasă. Ea a spus că doreşte ca "Anul Nadia Comăneci" să transmită copiilor modul de a-şi găsi pasiunea şi a afirmat că sportul a fost pentru ea o "uşă", prin care s-a întâlnit cu soţul ei.

"Sportul ne conectează pe toţi, sportul vorbeşte aceeaşi limbă", a subliniat marea campioană.

Distincţia i-a fost oferită la propunerea preşedintelui Agenţiei Naţionale pentru Sport, cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, "în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României".

Înaintea decorării, au fost difuzate imagini de arhivă cu momente din competiţiile sportive la care a participat marea gimnastă, inclusiv momentul istoric de la Olimpiada de la Montreal, când a primit nota 10.00, dar tabela de marcaj a afişat "1.00" în loc de 10.00, deoarece atunci această notă era o premieră.

De asemenea, după decorare, Nadia Comăneci a semnat fotografii de arhivă expuse în holul Sălii Unirii de la Cotroceni.

În iulie anul trecut, şeful statului a semnat decretul potrivit căruia 2026 a fost numit "Anul Nadia Comăneci".

În acest sens, Comitetul Olimpic şi Sportiv Român a fost desemnat ca instituţie coordonatoare a întregii activităţi derulate pe perioada anului 2026, care să elaboreze un calendar cu activităţi sportive şi educative, transmis autorităţilor naţionale şi misiunilor diplomatice şi reprezentanţelor României care funcţionează pe teritoriul altor state, potrivit Agerpres. 

Știre inițială:

Marea gimnastă Nadia Comăneci va fi decorată sâmbătă de preşedintele Nicuşor Dan cu Ordinul Naţional "Steaua României" în grad de Mare Cruce, în cadrul unei ceremonii care va avea loc la Palatul Cotroceni, potrivit Agerpres. 

Distincţia se acordă cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976, în semn de înaltă recunoştinţă, preţuire şi mândrie pentru dăruirea şi profesionalismul de excepţie cu care Nadia Comăneci a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, redefinind pentru totdeauna limitele excelenţei umane şi înscriindu-şi numele în patrimoniul sportiv şi identitar al României.

Totodată, preşedintele conferă Ordinul Meritul Sportiv Clasa I Clubului Sportiv Municipal Oneşti, cu prilejul împlinirii a 50 de ani de la Jocurile Olimpice de la Montreal 1976 - performanţă unică a gimnasticii româneşti, în semn de înaltă apreciere pentru excelenţa şi profesionalismul cu care a contribuit la consolidarea prestigiului olimpic al ţării noastre, pentru dăruirea dovedită în procesul de formare a tinerelor generaţii de campioni, precum şi pentru influenţa exercitată asupra evoluţiei sportului la nivel mondial.

VEZI ȘI: Nadia Comăneci, primită de Ilie Bolojan la Palatul Victoria. Discuții despre „Anul Nadia Comăneci” și investiții în infrastructura sportivă

Video:

Nadia Comăneci, celebrată la Palatul Parlamentului

Nadia Comăneci a fost celebrată, vineri seara, în cadrul unei gale speciale organizate la Palatul Parlamentului din Bucureşti la 50 de ani de la prima notă de 10 din istoria gimnasticii olimpice, obţinută la Jocurile de la Montreal.

Multipla campioană olimpică, mondială şi europeană a fost aplaudată la scenă deschisă pentru performanţele realizate ca sportivă, dar şi pentru munca sa în promovarea gimnasticii. Prin cele 7 note de zece de la Montreal, Nadia Comăneci, pe atunci o fetiţă de doar 14 ani, a transformat gimnastica artistică într-un fenomen global, inspirând generaţii întregi de copii să practice această disciplină sportivă.

Nume mari ale sportului mondial, foşti campioni, prieteni şi colege de echipă au venit pentru a-i fi alături celei care încânta lumea în urmă cu jumătate de secol. Printre ei s-au aflat preşedintele de onoare al Comitetului Internaţional Olimpic (CIO), Thomas Bach, preşedintele Comitetelor Olimpice Europene (EOC), Spyros Capralos, preşedintele Federaţiei Internaţionale de Gimnastică, Morinari Watanabe, dar şi Gheorghe Hagi, Ilie Năstase, Simona Halep, Răzvan Lucescu, preşedinţi de federaţii, oficialităţi şi oameni politici.

Marta Karolyi, fosta antrenoare a Nadiei Comăneci, nu a lipsit de la Gala Nadia, alături de fostele colege de echipă Teodora Ungureanu, Emilia Eberle, Dumitriţa Turner şi Marilena Vlădărău. Marta Karolyi a primit "Colanul de aur" al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, distincţia fiindu-i oferită chiar de Nadia Comăneci şi de preşedintele COSR, Mihai Covaliu.

"Sunt foarte emoţionată, este o zi specială. Toată viaţa am fost în căutarea perfecţiunii şi acest lucru s-a realizat în 1976, la Montreal, când Nadia a obţinut istoricul 10. Foarte puţină lume ştie e că în spatele unui asemenea rezultat este o muncă enormă. De aceea vreau să mulţumesc din suflet fetelor, gimnastelor, care au făcut eforturi extraordinare pentru a realiza acele rezultate", a declarat Marta Karolyi.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii (1)

Cronicar   •   30 Mai 2026   •   18:50

Am ascultat cuvântarea doamnei Comăneci. Chiar nu a avut nici un cuvânt de apreciere pentru antrenorii care au pregătit-o atâţia ani?

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
x close