Real Madrid-Getafe, rezultat la debutul în noua ediţie din Primera Division

Real Madrid - Ajax, rezultat final. Meci şoc în Champions League

Real Madrid a debutat cu o victorie în noua ediţie a campionatului de fotbal al Spaniei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formaţia Getafe, în prima etapă a sezonului, disputată duminică seara.

Fundaşul Dani Carvajal a deschis scorul în prima repriză (min. 20), rezultatul final fiind stabilit după pauză de galezul Gareth Bale (min. 51).

Într-un alt meci, FC Sevilla s-a impus în deplasare, cu 4-1, în faţa formaţiei Rayo Vallecano. Portughezul Andre Silva, împrumutat în această vară de la AC Milan, cu opţiune de cumpărare, a reuşit o 'triplă' pentru andaluzi (min. 31, 45+1 şi 79), celelalte goluri fiind marcate de Franco Vazquez (min. 15) pentru învingători, respectiv Adrian Embarba (min. 85 din penalty). Andre Silva a devenit primul jucător de la Romario, în 1993, care reuşeşte un hat-trick la debutul său în Primera Division. Totodată portughezul a semnat primul gol acordat în prima ligă spaniolă prin sistemul de arbitraj video (VAR).

Rezultate Primera Division:

Vineri

Girona - Valladolid 0-0 Betis Sevilla - Levante 0-3 Au marcat: Roger (38), Morales (54, 90+5).

Sâmbătă

Celta Vigo - Espanyol Barcelona 1-1 Au marcat: D. Lopez (51 - autogol), respectiv Hermoso (45). Villarreal - Real Sociedad 1-2 Au marcat: Gerard Moreno (16), respectiv Willian José (40), Juanmi (71).
FC Barcelona - Alaves 3-0 Au marcat: Messi (64, 90+2), Coutinho (83).

Duminică

Eibar - Huesca 1-2 Au marcat: Escalante (69), respectiv Gallar (5, 40). Rayo Vallecano - FC Sevilla 1-4 Au marcat: Embarba (85 - penalty), respectiv Vazquez (15), Andre Silva (31, 45+1, 79).
Real Madrid - Getafe 2-0 Au marcat: Carvajal (20), Bale (51).

Luni sunt programate partidele Valencia - Atletico Madrid şi Athletic Bilbao - Leganes.

Vezi și: CFR Cluj, transferuri: Doi jucători trecuți pe la Real Madrid. Lovitură de proporții