€ 5.0881
|
$ 4.3364
|
Curs valutar: € 5.0881
|
$ 4.3364
 

Câți oameni au fost mușcați de câini în primele 4 luni din 2013

 

Răzvan Băncescu, cordonator de proiect la Autoritatea pentru Supravegherea şi Protecţia Animalelor, a declarat că în București, în primele patru luni ale anului, au fost mușcate de câini peste 1.100 de persoane.

Potrivit acestuia, citat de Mediafax, din ianuarie şi până la începutul lunii mai au reclamat că au fost atacate de câini fără stăpân 1.929 de persoane, dintre care 1.123 au fost muşcate. La Institutul de Boli Infecţioase "Matei Balş" au ajuns peste 4.000 de copii şi adulţi, în aceeaşi perioadă.

Împărțirea pe sectoare

Cele mai multe cazuri de persoane mușcate de câini fără stăpân au fost înregistrate de ASPA în Sectorul 6 - 483. Urmează Sectorul 4 - 219, Sectorul 3 - 164, Sectorul 2 - 137, Sectorul 5 - 92, în timp ce Sectorul 1 încheie acest clasament, cu 32 de cazuri.

Datele ASPA privind persoanele muşcate de câini în Capitală se corelează cu harta privind incidentele provocate de câinii fără stăpân, în care Drumul Taberei este cartierul cu cele mai multe sesizări. Toate cele şase sectoare din Capitală au însă zone cu probleme legate de animalele agresive.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close