Nicușor Dan a precizat că „România este pregătită” pentru o eventuală reunificare cu Republica Moldova.
În eventualitatea în care cetățenii din Republica Moldova ar susține un proiect de reunificare, „România este pregătită”, a delcarat președintele Nicușor Dan. Remarca acestuia vine după ce Maia Sandu a reluat recent tema reunificării țării sale cu România.
Ea a precizat că acest lucru ar permite Chișinăului să adere mai repede la Uniunea Europeană.
„Din partea României cred că nu s-a schimbat nimic față de votul în unanimitate al Parlamentului din 2018, care a spus că România este pregătită în orice moment în care cetățenii din Republica Modlova vor dori”, a declarat președintele statului român.
El a mai precizat că depinde de „aspirațiile, dorințele democratice ale cetățenilor Republicii Moldova, pe care, evident, le respectăm”.
De asemenea, Nicușor Dan a spus că „dacă va exista majoritate pentru acest proiect, noi suntem gata”.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News
Nu se mai încurcă cu referendum.
Votează USR si PNL in consilier de conducere...referendum alegeri pare ca încurcă cele 2 partide
Trebuie să faceți referendum în Romania pe tema asta.Care oricum va ieșii negativ.
* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate