DCNews Homepage De ce este demolată celebra fabrică de plastice din Drumul Taberei

De ce este demolată celebra fabrică de plastice din Drumul Taberei

Un grup din Cehia a început demolările la fosta fabrică Munplast din cartierul Drumul Taberei din Capitală, pe locul respectiv urmând a fi construit un hipermarket Kaufland.

Noul magazin va avea o suprafață de circa 3.300 de metri pătrați, iar deschiderea este preconizată pentru a doua jumătate a anului 2014, scrie Ziarul Financiar, care citează reprezentanți ai hipermarketului.

Acționarii Munplast au finalizat în urmă cu două luni procesul de vânzare a unui teren de 17.000 mp situat pe bulevardul 1 Mai, după ce au fost obținute toate autorizațiile pentru construirea magazinului Kaufland, în timp ce activitatea de producție de mase plastice a fost mutată de câțiva ani într-o hală de pe platforma industrială Faur.

Știri similare din categoria Vezi toate articolele