Tenis: Medvedev şi Fognini, calificaţi în sferturile de finală la turneul ATP Masters 1.000 de la Shanghai

Tenismanul rus Daniil Medvedev, numărul 4 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Shanghai (China), dotat cu premii totale în valoare de 7.473.620 dolari, după ce s-a impus greu, cu 7-6 (9/7), 7-5, în faţa canadianului Vasek Pospisil, într-o partidă disputată joi.

În primul set, rusul a salvat cinci mingi de set, înainte de a se impune la tiebreak în faţa unui adversar care i-a pus probleme şi în setul secund. Medvedev, care a atins finalele ultimelor cinci turnee pe care le-a disputat, inclusiv la US Open, îl va înfrunta în turul următor pe italianul Fabio Fognini (locul 12 ATP), care a trecut la rândul său, cu 6-3, 7-5, de rusul Karen Hacianov (9 ATP).

De menţionat că Daniil Medvedev a câştigat joi al 56-lea său meci din acest sezon, fiind jucătorul cu cele mai multe victorii înregistrate în 2019, informează Agerpres.