Turneu Roma. Irina Begu - Daria Kasatkina, rezultat în primul tur

Sebastian Florea / 14 mai 2019 / 14:38 Salveaza PDF Comentarii

În primul tur al turneului de la Roma, Irina Begu a întâlnit-o pe Daria Kasatkina.

Jucătoarea română de tenis Irina Begu a a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 6-2, 7-6 (5), marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 3.452.538 dolari.

Rusoaica de 22 ani, aflată pe locul 21 în lume, s-a impus după o oră şi 35 de minute de joc. Irina Begu a condus în setul secund cu 5-3, dar nu a reuşit să îşi adjudece manşa. Begu (28 ani, 113 WTA) a confirmat astfel complexul pe care îl are faţă de Kasatkina, care conduce cum 7-1 în meciurile directe.

De remarcat că singura victorie a româncei a venit chiar la Roma, în 2016, în optimi, cu 6-1, 6-4. Irina Begu va primi un cec de 7.879 euro şi 31 de puncte WTA. Kasatkina va juca în turul al doilea cu Katerina Siniakova (Cehia).

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.