€ 5.0987
|
$ 4.3229
|
Curs valutar: € 5.0987
|
$ 4.3229
 

Mănăstirea Vatopedi de la Athos, în scandal cu o bancă cipriotă
Autor: Căloiu Oana

O mănăstire de pe muntele

Banca cipriotă a susținut că mănăstirea a primit un credit de 175 milioane de euro, potrivit Income Magazine. Reprezentanții Vatopedi neagă acuzațiile aduse de Marios Hadzhiyannakis, membru în consiliului de conducere al Cyprus Popular Bank.

Consilierul economic al mănăstirii Vatopedi a replicat că declarația lui Hadzhiyannakis este inexactă, argumentând că banca a acordat creditul în urmă cu câțiva ani. Totuși, consilierul nu a negat că mănăstirea a primit mai multe milioane de euro. "Nu-mi amintesc suma exactă a împrumutului, dar acesta nu a depășit 100 milioane de euro", a precizat consilierul economic al mănăstirii de pe muntele Athos.

Mănăstirea - teatru de scandal economic și în 2008

Mănăstirea Vatopedi a mai fost implicată într-un scandal economic de proporții în 2008. Atunci, subiectul era tranzacția de tip barter cu bunuri imobiliare între Vatopedi și statul grec. Mass-media elenă a declarat că afacerea a provocat daune statului grec în valoare de sute de milioane de euro.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Închide
În plină criză economică și petrolieră, PSD ar trebui să iasă de la guvernare?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close