Cele mai citite

”Există deja o majoritate”. Declarația dimineții făcută de Fritz (USR)

parlamentul romaniei aur
Parlamentul României/ AUR. Sursa foto: Agerpres

Deși se conturează tot mai mult perspectivele unui guvern tehnocrat, se pare că-n Parlament ar exista o majoritate.

Dominic Fritz, președintele USR, acuză că AUR nu mai este un partid anti-PSD, fapt confirmat continuu de voturile recente, care ar demonstra existența unei majorități funcționale PSD - AUR. 

Astfel că, deși până recent au fost o coaliție, USR acuză PSD că s-a aliat cu AUR pentru a-și pune numirile la șefia ICR. 

”Putem să nu ne mai prefacem că AUR ar fi un partid anti-PSD? Sau mai crede cineva în dorinţa PSD de a face o coaliţie 'proeuropeană' când, de fapt, ne demonstrează zi de zi în Parlament că deja există o altă majoritate funcţională cu extremiştii?

Citește și: EXCLUSIV Singurul moment în care ”extremismul” își face loc în PE. G. Teodorescu explică situația reală: Ești cât se poate de frecventabil
 

Moţiunea de cenzură votată de PSD-AUR nu a fost un accident. Nu a fost o majoritate de conjunctură împotriva unui premier prea încăpăţânat, cum au încercat să ne-o vândă. A fost încă un pas în marea operaţiune de salvare a PSD-ului, începută de mult", scrie liderul USR, pe Facebook. 

”AUR e cel mai mare iepure din politica românească”

El susține că AUR a fost ”creat special să captureze furia oamenilor” fără să pună în pericol ”privilegiile sistemului sau dominaţia PSD”. 

”George Simion e cu gura mare în public, dar mereu cu un drăguţ 'să trăiţi' pe buze atunci când PSD are nevoie de voturi în Parlament. Pe scurt, AUR e cel mai mare iepure în politica românească. Nu cred că păcăleala va merge la nesfârşit. De aceea ţin aşa de mult la linia de 'consecvenţă pe faţă' a USR în aceste zile. Facem ce spunem. Fără aranjamente sub masă, fără păcăleli şi scheme de marketing. Şarada PSD de a avea în acelaşi timp o majoritate de rezervă cu AUR şi un guvern proeuropean nu poate fi validată de USR. Iar miniştrii USR au făcut şi fac treabă pentru români, aşa că nu vedem motivul de ce să susţinem un guvern fără aceşti miniştri”, mai scrie preşedintele Uniunii Salvaţi România.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii (6)

Justinianus   •   04 Iunie 2026   •   08:57

Alo, Inalta Curte, inchideti mai repede gura acestui nimeni cu confirmarea decizie CA Timisoara, . Sa se termine odata ci toti fritzii impinsi de straini in politica romaneasca..

DODI   •   03 Iunie 2026   •   12:44

A ajuns un neamț să ne dea lecții de democrație și dorință de mai bine după ce un altul ne-a demonstrat deja lenea nemțescă și dorul de ducă peste hotare pe banii românilor.

Ivan   •   03 Iunie 2026   •   12:33

Fritzi, în România aprope orice majoritate e bună, atâta timp cât Uniunea Sărăcirii Romănilor și PNL cu Bolovan, nu sunt în guvern !!! De ce să nu avem un guvern cu miniștrii de la AUR ?! Că pe voi pnl-iștii și usr-iștii am văzut ce știți și ce puteți, de la pandemie până în prezent, jale și prăpăd asta ați făcut !!!

Nicolae Ștefan   •   03 Iunie 2026   •   11:40

Fritz , ar fi posibil ca USR-ul să nu mai pozeze în postura de apărător al dreptății , democrației ... ? În timp ce voi sunteți exponeții extremismului și ai neonazismului absolut ...

Gheorghe   •   03 Iunie 2026   •   11:31

Nu mai scapam de ust.

gogu   •   03 Iunie 2026   •   10:32

ce treaba vedeti voi can face usr pentru "romani" ???

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

x close