€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Aderare la Schengen. Liderul ALDE, Hans van Baalen, mesaj pentru România

schengen_31487000
 

 Preşedintele de onoare al Alianţei Liberalilor şi Democraţilor Europeni (ALDE), Hans van Baalen, a susţinut vineri la Sofia că Bulgaria şi România ar trebui să fie admise în spaţiul Schengen...

El a declarat că se aşteaptă ca liberalii să fie al doilea cel mai mare grup din Parlamentul European după alegerile de anul viitor. 

Hans Van Baalen a spus de asemenea că Balcanii de Vest, aparţin cu siguranţă Europei şi ar trebui să aibă şansa să-şi negocieze aderarea la UE. 

Potrivit preşedintelui ALDE, formaţiunea politică bulgară Mişcarea pentru Drepturi şi Libertăţi (MRF), afiliată ALDE, merită aprecierea pentru sprijinirea preşedinţiei bulgare a Consiliului UE. 

Probleme pentru Bulgaria 

Liderul MRF, Mustafa Karadayi, a afirmat însă că Patrioţii Uniţi - o coaliţie naţionalistă - subminează imaginea ţării şi pun în discuţie viitorul euro-atlantic al Bulgariei. El a mai spus că atunci când este vorba de probleme geopolitice importante, nimeni nu poate avea o poziţie personală când face parte din guvern. 

Se pare că aceasta a fost o referire la explicaţia dată de Volen Siderov, unul dintre co-liderii Patrioţilor Uniţi. El a declarat că a fost în Crimeea în urma unei invitaţii private. Potrivit unei declaraţii ulterioare a şefului adjunct al partidului conservator GERB, Tsvetan Tsvetanov, Siderov nu a vorbit în numele guvernului în timpul vizitei în Crimeea, ci şi-a exprimat poziţia personală. 

Preşedintele Internaţionalei liberale, Juli Minoves Triquell, a declarat de asemenea că orientarea euro-atlantică a Bulgariei nu este ceva cu care te poţi juca, relatează Agerpres.

[citeste si]

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close