SUA a învins Panama la Gold Cup 2019

Selecţionata de fotbal a Statelor Unite, deţinătoarea titlului, a dispus cu 1-0 de Panama, miercuri, la Kansas City, şi a câştigat astfel Grupa D a competiţiei Gold Cup 2019, turneul final al echipelor din zona CONCACAF.

Unicul gol al partidei a fost reuşit de Jozy Altidore (66), din foarfecă, americanii urmând să joace în sferturi cu Curacao. Pentru Altidore a fost al 42-lea gol pentru Team USA. Panama, participantă la Cupa Mondială din Rusia, în 2018, va întâlni în sferturi câştigătoarea Grupei C, Jamaica.

În celălalt joc al grupei, Trinidad-Tobago şi Guyana au terminat nedecis, 1-1, la Kansas City. Kevin Molino a marcat pentru Trinidad-Tobago (80), după ce Guyana deschisese scorul prin Neil Danns (54). În clasamentul final al Grupei D, echipa SUA a ocupat primul loc, cu 9 puncte, urmată de Panama, 6 puncte, Guyana, 1 punct, Trinidad-Tobago, 1 punct.