Părintele profesor Ion Buga a fost invitatul lui Ionuț Vulpescu la podcastul Avangarda, unde a vorbit despre o eroare strecurată în Crez.
Într-un dialog în a doua zi de Paști, alături de Ionuț Vulpescu, părintele Ion Buga a vorbit despre mândrie și smerenie, în contextul în care în limbajul popular există mai multe nepotriviri față de textul originar din Biblie.
„De ce pun Sfinții Părinți mândria ca fiind păcatul cel mai grav? Mândria e la temelia tuturor păcatelor, tocmai din acest motiv“, a spus părintele Buga, adăugând că „smerenia îmbogățește, te ridică acolo unde începi tu să o faci pe Dumnezeu“.
„Dumnezeu nu are nimic împotrivă să fii, că El chiar așa te definește. Să facem om după chipul și după asemănarea noastră. De obicei se elimină un „după” și se spune „după chipul și asemănarea.” Nu e așa. Acolo e clar. „După chipul și după asemănarea.” Scriptura este atentă până și la o iotă și o cirtă“, a explicat părintele Ion Buga.
El a continuat dând exemplu din Crez, acolo unde s-a strecurat o altă eroare, iar mulți credincioși care l-au învățat au făcut-o eronat. Mai mult decât atât, oamenii nu conștientizează modificarea uriașă de perspectivă pe care o presupune adăugarea involuntară a unui banal cuvânt în textul Simbolului Credinței.
„Bunăoară în Crez avem o deviație, dar lumea nu știe și nici nu-i mai poți convinge pe oameni. Pentru că în Crez, în textul original grecesc spune așa: „Și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Fecioara Maria.” Ceea ce este grav este prepoziția „din”. Pentru că în original este „și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și Fecioara Maria”. Se iau împreună. În momentul în care pui „de la Duhul Sfânt și din Fecioara” apare ca o cauză.
Fecioara nu e cauza Fiului. Nici o mamă nu este cauza fiului. Cauza e una singură și o spune Mântuitorul. „Voi să nu ziceți tată, nimănui pe pământ, pentru că tatăl vostru, unul este, cel din ceruri.” În momentul în care pui de la Duhul Sfânt, de la nu e același lucru cu din“, a explicat Ion Buga în podcastul Avangarda, cu Ionuț Vulpescu.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News