"Metroul este la un pas să cadă. Nu este o simplă metaforă" - Sindicatul Metrorex, cel mai sumbru avertisment după ce furtuna din 9 iunie a inundat stațiile

Sursa Foto: Agerpres
Sursa Foto: Agerpres

Furtuna din 9 iunie a afectat grav rețeaua de metrou din București, iar sindicatul avertizează că infrastructura riscă să cedeze fără finanțare urgentă.

Ploile torențiale din 9 iunie au expus vulnerabilitățile grave ale rețelei de metrou din Capitală, iar reprezentanții Uniunii Sindicatul Liber din Metrou trag un semnal de alarmă. Fără finanțare urgentă, întreg sistemul riscă să se prăbușească. 

Într-un mesaj transmis vineri, sindicaliștii au descris haosul produs în subteran în urma furtunii puternice care a lovit Bucureștiul. Mai multe stații au fost invadate de ape, iar echipamentele tehnice au fost grav afectate. Potrivit acestora, au apărut "adevărate cascade, care au căzut peste instalațiile metroului".

Aceștia susțin că "metroul este la un pas să cadă", o afirmație care nu este, spun ei, o figură de stil, ci descrierea fidelă a unei situații critice.

"Nu este o simplă metaforă menită să «placă» presei și publicului, este adevărul gol-goluț"

"Stimați cetățeni, călători sau nu ai metroului din București, vă informăm pe această cale că «metroul este la un pas să cadă». Aceasta nu este o simplă metaforă menită să «placă» presei și publicului, este adevărul gol-goluț. Am trăit cu toții situația generată de ploaia torențială din data de luni, 9 iunie 2025, când Bucureștiul a fost blocat de cantitatea mare de apă căzută din cer", au transmis cei de la USLM.

Principala problemă, spun ei, este legată de sistemul de canalizare, care nu a reușit să preia volumul imens de precipitații. Apele s-au revărsat în subteran, unde au inundat mai multe zone ale metroului, afectând infrastructura: de la spațiile tehnice și șinele de rulare, până la instalațiile electrice și echipamentele de semnalizare.

"Canalizarea, incapabilă să preia această cantitate de apă, a transformat Bucureștiul într-o mică Veneție. O mare parte din această apă s-a revărsat în stațiile de metrou, în unele dintre acestea formând adevărate cascade, care au căzut peste instalațiile metroului (căi de acces, spații tehnice, trenuri, căi de rulare, șina a treia, transformatoare, instalații de semnalizare, telecomunicații, iluminat etc.). Dumneavoastră, publicul călător, nu ați sesizat toate acestea pentru că trenurile de călători au circulat trecând prin apă și prin foc, angajații metroului făcându-și cu brio datoria într-o situație de criză", au adăugat reprezentanții USLM.

"Dar oricât ne-am dori noi să reușim, nu vom putea face acest lucru fără bugetare"

În acest context, sindicaliștii solicită insistent aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli al Metrorex pentru 2025. Fără această finanțare, avertizează ei, metroul nu va mai putea fi întreținut nici măcar la un nivel minim de siguranță.

"Dar oricât ne-am dori noi să reușim, nu vom putea face acest lucru fără bugetare, fără un Buget de Venituri și Cheltuieli aprobat. Am ajuns în situația în care nu putem cumpăra nici măcar un șurub, iar această apă a produs pagube însemnate și, mai ales, a arătat că nu mai putem continua fără finanțare și fără un buget aprobat care să permită achiziționarea celor necesare pentru buna funcționare.

Metroul nu afectează doar viața celor 630.000 de călători zilnic, ci influențează viața a 4.000.000 de oameni care interacționează cu zona metropolitană București-Ilfov.

Noi, cei din metrou, nu cerem decât aprobarea Bugetului de Venituri și Cheltuieli al Metrorex pe anul 2025, pentru a putea achiziționa piesele de schimb și materialele atât de necesare bunei funcționări a metroului.

Fără BVC MTX/2025 aprobat, metroul cade într-un ritm rapid și într-un mod posibil irecuperabil", au conchis sindicaliștii.

Ploaia "a depășit, din punct de vedere al frecvenței de apariție, frecvența de o dată la 100 de ani"

În ziua dezastrului, furtuna a venit pe neașteptate. După o zi însorită, cerul s-a întunecat brusc și, în doar câteva minute, Capitala a fost lovită de rafale puternice de vânt, care au atins 70 km/h.

Tunelul dintre stațiile Piața Romană și Universitate a fost complet inundat, iar apa a pătruns inclusiv în vagoane, potrivit Antena 3 CNN.

Furtuna, care a fost clasificată cu cod portocaliu pentru București și județul Ilfov, a paralizat și transportul aerian. Pe Aeroportul Henri Coandă, mai multe avioane au fost nevoite să survoleze în așteptare, din cauza vântului extrem de puternic.

La nivelul orașului, rețeaua de transport public a fost grav afectată. Zeci de linii de tramvai și troleibuz au fost blocate, fie din cauza apei acumulate pe trasee, fie din pricina copacilor căzuți.

Compania Apa Nova a confirmat gravitatea evenimentului, explicând că "în acest interval, s-a înregistrat un eveniment pluvial ce a depășit, din punct de vedere al frecvenței de apariție, frecvența de o dată la 100 de ani".

CITEȘTE ȘI: Scene cutremurătoare la un metrou din Italia: Un român a fost jefuit de un conațional, în timp ce își dădea ultima suflare

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News


Copyright 2025 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: [email protected]
pixel