Ashleigh Barty, calificată în sferturile de finală la turneul de la Wuhan (WTA)

Jucătoarea australiană de tenis Ashleigh Barty, numărul unu mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale în valoare de 2,828 milioane dolari, impunându-se în două seturi, 6-3, 7-5, în americanca Sofia Kenin, într-o partidă disputată miercuri.

Barty a învins-o cu această ocazie pe Kenin pentru a treia oară în patru confruntări, iar în turul următor o va avea ca adversară pe croata Petra Martic, care a eliminat-o la rândul ei în două seturi, 6-3, 6-1, pe rusoaica Veronika Kudermetova, venită din calificări.

Într-un alt joc programat miercuri, belarusa Arina Sabalenka, deţinătoarea titlului, s-a impus cu 6-1, 7-6 (9) în faţa olandeze Kiki Bertens, favorita numărul 6. Sabalenka o va înfrunta în sferturile de finală pe kazaha Elena Rîbakova, care a profitat de abandonul româncei Simona Halep (nr.4), care a acuzat dureri la spate în finalul primului set.