Cele mai citite

Supărare în PNL pe Nicușor Dan? ”Nu înțeleg de ce nu expune PSD”

Roxana Neagu Autor: Roxana Neagu
imagine cu nicusor dan
Nicușor Dan, președintele România. Sursa foto: Agerpres

Președintele Nicușor Dan, care și-a exprimat, cu fiecare ocazie, calitatea de mediator, în criza guvernamentală, pare că a supărat PNL-ul.

Prim-vicepreşedintele PNL, Ciprian Ciucu, primarul Capitalei, este cel care declară că nu înţelege de ce preşedintele Nicuşor Dan alege să nu expună PSD şi să-şi asume guvernarea grea cu ”un om de-al lui”, susţinând că acest partid nu mai trebuie protejat.

"De peste trei săptămâni au dărâmat Guvernul. Perioada aceasta este esenţială pentru România. Nu înţeleg două lucruri:

(1) De ce PSD fuge de răspundere şi nu propune un premier, venind cu o soluţie la problema creată chiar de ei? (2) De ce domnul Preşedinte alege să nu expună PSD, protejându-i, neîncredinţându-le misiunea de a forma majoritatea necesară formării Guvernului? De ce să-şi asume dl. Preşedinte guvernarea grea cu un om de-al lui? Ca doar nu dânsul este vinovat de criza politică creată de PSD...", a scris Ciprian Ciucu pe Facebook.

”Acum au șansa să arate cum fac ei majorități”

”Nu cred că PSD mai trebuie protejat şi să ne trezim iarăşi cu ei, peste doi ani, la alegerile din 2028, cum ne ţin iar lecţii! Acum au şansa să ne arate cum fac ei majorităţi şi ce soluţii geniale au pentru guvernare!”, a mai transmis Ciucu. 

În ultimele zile, social-democrații nu au mai avut reacții publice, deși, informal, au loc în continuare negocieri la Palatul Cotroceni, cu liderii partidelor și președintele Nicușor Dan. 

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii (3)

Nicusor stie de ce   •   27 Mai 2026   •   21:02

Bai fraierica, daca ND pune un premier care vrea sa se afle adevarul, pleaca toti care sunt acum la butoane, inclusiv ND. Deci PMP nu intra in parlament, dar ND vrea sa puna premier de la un astfel de partid. Macar PNL era pe locul 3 in 2024, in parlament.
Asa democratie,….ma scuzati, cred ca ceau era mai democrat decat ce-i acuma. Ne comparam doar cu Iranul si Koreea de Nord.

Gelu   •   27 Mai 2026   •   19:17

PSD nu trebuie sa mai guverneze cu extrema dreapta PNL si USR niciodată.cu orice cost politic.
Extremistii PNL USR au invitat la ura si atacat PSD-UL 20 de ani ignorând intenționat faptul ca PSD a băgat țărână in NATO si UE si a avut performante economice după recesiunile aduse un tara de extrema dreapta

Mihai Drapciug   •   27 Mai 2026   •   17:17

PSD si-ar asuma guvernarea cea grea dar si cu PNL alaturi fara d-l Bolojan dupa cum am inteles eu si poate chiar si fara USR dupa reactiile celor de la cele 2 partide, alaturi de UDMR si de Minoritati poate ca ar merge ca unsa coalitia , depinde insa si de parerea d-lui Presedinte Dan in final.

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

x close