Rafael Nadal, rezultat la turneul de la Paris

Tenis
Tenis

Rafael Nadal l-a învins, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Stan Wawrinka.

Rafael Nadal (2 ATP) a avansat, joi, în sferturile de finală ale turneului de la Paris, după ce l-a învins, cu scorul de 6-4, 6-4, pe Stan Wawrinka (16 ATP).

În primul set al partidei, Rafael Nadal a obținut o minge de break în fața lui Wawrinka, spaniolul reușind să închidă setul la scorul de 6-4. În cel de-al doilea set al partidei, după un lung schimb de game-uri între cei doi jucători, Nadal a mai reușit un break, câștigând partida după aproximativ o oră și 30 de minute.

În sferturile de finală ale turneului de la Paris, Rafael Nadal se va înfrunta cu Jo-Wilfried Tsonga, cel care l-a învins, în optimi, pe Jan Lennard Struff, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6(6).

Turneul de la Paris dispune de premii totale în valoare de 5,791,280 de euro.

Câştigătorul ediţiei de anul trecut a turneului este Karen Khachanov, care l-a învins, în finală, pe Novak Djokovic, cu scorul de 7-5, 6-4, notează Mediafax.