€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707
 

Podolyak: Nu ne vom cere scuze pentru ce s-a întâmplat în Biroul Oval. Zelenski nu a fost umilit

podolyak_28569300 Foto: Facebook Михаил Подоляк
 

Mihailo Podolyak, consilier al președintelui ucrainean, a transmis un mesaj privitor la cearta dintre Volodimir Zelenski, Donald Trump și J.D. Vance.

CITEȘTE ȘI                   -                  EXCLUSIV  Reacția SUA, dacă va fi interzis Călin Georgescu. E.S. Adrian Zuckerman: Cea mai mare greșeală în România / video

Autoritățile ucrainene nu își vor cere scuze pentru cearta dintre Volodimir Zelenski și președintele american Donald Trump și vicepreședintele J.D. Vance la Casa Albă, a declarat Mihailo Podolyak, consilier al președintelui ucrainean într-un interviu acordat Le Point, citat de Meduza.

Mihailo Podolyak a precizat că Volodimir Zelenski a avut „dreptate absolută atât în ​​formă, cât și în conținut” când a încercat să transmită partenerilor săi americani „ideea cheie că, fără a pune presiune asupra Rusiei, nimic nu va funcționa”.

„Negocierile de pace sunt imposibile fără constrângere a Rusiei. Președintele nostru explică neobosit partenerilor noștri ce fel de război este acesta și cine l-a provocat... Prin urmare, nu ne vom cere scuze pentru o greșeală care nu a avut loc (n.r. în Biroul Oval)”, a spus Podolyak.

Podolyak a refuzat să considere ceea ce s-a întâmplat drept o „umilire” a lui Zelensky. În opinia sa, a fost „o discuție emoționantă între lideri politici”.

Foto: Agerpres

CITEȘTE ȘI                   -                    Elon Musk acuză „ONG-urile“ că „încearcă să distrugă democrația“ în România

Recent, vicepreședintele Statelor Unite ale Americii, J.D. Vance, a precizat că discuția cu Volodimir Zelenski a degenerat când liderii de la Casa Albă și-au dat seama că acesta nu-și dorește pacea.

„Chiar nu-mi pasă ce spune președintele Zelenski despre mine sau despre oricine altcineva. Dar el a arătat un refuz clar de a se angaja în procesul de pace despre care președintele Trump a spus că este politica poporului american și a președintelui său”, a precizat Vance.

„Acest lucru nu poate continua la nesfârșit. Singura cale realistă de a soluționa această problemă este calea președintelui Trump. Îi încurajăm atât pe președintele Zelenski, cât și pe președintele Putin să urmeze această cale”, a mai zis Vance.

CITEȘTE ȘI                 -                Trump și aliații săi discută despre posibila înlocuire a lui Zelenski cu Timoșenko sau Poroșenko

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close