€ 5.0987
|
$ 4.3229
|
Curs valutar: € 5.0987
|
$ 4.3229
 

Percheziții de amploare în Buzău. Prejudiciu uriaș
Autor: Ema Apostu

politie_perchezitii_mascati_70185600 Imagine cu rol ilustrativ

Poliţiştii de investigare a criminalităţii economice efectuează 26 de percheziţii la sediile mai multor firme şi la locuinţele unor persoane de pe raza judeţelor Buzău, Ilfov, Călăraşi şi în municipiul Bucureşti, bănuite de evaziune fiscală.

"Astăzi (joi n.r.), 11 iulie, poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din cadrul IPJ Buzău efectuează 26 de percheziţii la sediile mai multor firme şi la locuinţele unor persoane bănuite că ar fi efectuat operaţiuni fictive, în scopul diminuării obligaţiilor de plată la bugetul de stat şi/sau al rambursării ilegale a TVA", a informat IPJ Buzău.

Potrivit sursei citate, din verificările efectuate a reieşit că, în perioada 2014 - 2016, un bucureştean ar fi efectuat achiziţii şi livrări fictive de bunuri şi servicii, deducând ilegal TVA şi diminuând artificial impozitul pe profit, prejudiciul cauzat prin activitatea infracţională fiind estimat la 700.000 de lei.

La acţiune participă aproximativ 60 de poliţişti din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene Buzău, Călăraşi, Ilfov şi de la Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti. Activităţile sunt derulate sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Buzău.

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

 
 
 
 
 
SONDAJ DE OPINIE
Închide
În plină criză economică și petrolieră, PSD ar trebui să iasă de la guvernare?
Da
Nu
Trimite răspunsul
x close