€ 5.0919
|
$ 4.3707
|
Curs valutar: € 5.0919
|
$ 4.3707

Urmărește dezbaterea live

 

Noul cancelar al Germaniei joacă tare cu Administrația Trump. Mărul discordiei
Autor: Andrei Itu

friedrich-merz_77721900 Sursa foto: Agerpres
 

Friedrich Merz a avertizat Statele Unite să ”nu se amestece” în politica țării sale. 

Vezi și - Meloni, mesaj pentru noul cancelar german: Italia și Germania, piloni ai relansării competitivității UE

Cererea a fost lansată în contextul în care partidul de extremă-dreapta AfD a primit o susținere uriașă din partea aliaților președintelui american, Donald Trump.

Friedrich Merz, în vârstă de 69 de ani, cancelarul celei mai mari economii a Europei a declarat, de asemenea, că intenționează să vorbească telefonic cu Donald Trump joi.

Alianța sa CDU/CSU a câștigat alegerile din februarie 2025, în fața partidului anti-imigrație Alternativa pentru Germania (AfD), care a ocupat locul al doilea cu peste 20%, un record pentru această formațiune politică.

AfD, mărul discordiei

 

În timpul campaniei, AfD a câștigat un sprijin puternic din partea aliatului lui Trump, miliardarul Elon Musk, dar și a vicepreședintelui american, JD Vance.

Merz a condamnat recentele ”observații absurde” din partea SUA, fără a specifica declarații și a spus că ”ar dori să încurajeze guvernul american... să stea în mare măsură departe” de politica internă germană. Merz, un politician cu legături de lungă durată cu SUA, a declarat că a simțit întotdeauna că America ”poate distinge clar între partidele extremiste și partidele de centru politic”.

Într-un interviu acordat marți postului public de radio ZDF, Merz a menționat că ”nu s-a amestecat în campania electorală americană” care l-a ales pe Trump.

AfD, catalogat partid ”extremist de dreapta”

 

Săptămâna trecută, după ce agenția de informații internă a Germaniei a desemnat AfD drept partid ”extremist de dreapta” , secretarul de stat american Marco Rubio a numit decizia ca fiind ”tiranie deghizată” și a spus că ”Germania ar trebui să își schimbe cursul” .

La acea vreme, ministerul german de externe a replicat, spunând: ”Aceasta este democrația. Această decizie este rezultatul unei investigații amănunțite și independente pentru a proteja constituția noastră și statul de drept. Instanțele independente vor avea ultimul cuvânt. Am învățat din istoria noastră că extremismul de dreapta trebuie oprit”

J.D. Vance a scris pe X: ”Occidentul a dărâmat Zidul Berlinului laolaltă. Și a fost reconstruit – nu de sovietici sau de ruși, ci de establishmentul german”. Musk a participat virtual la un miting din ianuarie pentru AfD, spunând mulțimii că ”sunteți cu adevărat cea mai bună speranță” pentru Germania, scrie The Guardian.

Vezi și - Premieră în Germania postbelică: Merz devine cancelar după un al doilea tur de scrutin

Google News icon  Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCNews și pe Google News

Comentarii

Pentru a vedea sau a publica comentarii, te rugăm să te autentifici în Facebook.
 
 
 
 
 
x close