Turneul Campioanelor | Ashleigh Barty - Karolina Pliskova, rezultat final

Tenis
Tenis

Ashleigh Barty (1 WTA) a jucat cu Karolina Pliskova (2 WTA).

Ashleigh Barty (1 WTA) s-a calificat, sâmbătă, în finala Turneului Campioanelor, după ce a învins-o pe Karolina Pliskova (2 WTA), cu scorul de 4-6, 6-2, 6-3.

Primul set al partidei, a fost foarte echilibrat. La scorul de 2-2, Karolina Pliskova a reușit o minge de break în fața australiencei și a profitat de acest avantaj, închizând setul la 6-4. În cel de-al doilea set, Ashleigh Barty a reușit să revină în joc, după ce a reușit două break-uri în fața jucătoarei din Cehia, notează Mediafax. Setul decisiv a fost din nou foarte echilibrat, însă Barty a făcut un break și a reușit să obțină victoria după o oră și 55 de minute de joc.

În finala Turneului Campioanelor, Ashleigh Barty se va înfrunta cu Elina Svitolina, cea care a avansat în ultimul act după retragerea Belindei Bencic.

Jucătoarea care îşi va adjudeca trofeul, va obţine cel mai mare premiu din istoria tenisului, de 4,42 milioane de dolari.