Cele mai citite

Trump, obiectiv îndeplinit. Scădere drastică a imigranților ilegali

trump_dcnews_74043200

Intrările pe teritoriul Statelor Unite a imigranților ilegali au scăzut cu 40% în luna februarie în raport cu luna ianuarie, a anunțat miercuri guvernul american, relatează AFP.

'Scăderea numărului de arestări arată o schimbare importantă a tendinței', a afirmat secretarul american pentru securitate internă, John Kelly.

'După aplicarea de către administrație a decretelor executive având rolul de consolidare a legilor în materie de imigrație, arestările și deplasările imigranților ilegali tind către un minim lunar în ultimii cel puțin cinci ani', a spus el.

De obicei, reținerile imigranților ilegali de către serviciile vamale și de protecție a frontierelor înregistrează o creștere de la 10 până la 20% în fiecare an între ianuarie și februarie, a afirmat Kelly, relatează Agerpres.

[citeste si]

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Internațional
Citește mai multe din Internațional
x close