Cele mai citite

Cine este Monica Althamer. L-a înlocuit pe Horațiu Moldovan în Ministerul Sănătății

monica_althamer_secretar_stat_sanatate_agerpre_37972500
Monica Althamer, secretar de stat la Sănătate

Dr. Horaţiu Moldovan nu mai este secretar de stat în Ministerul Sănătăţii. Locul său a fost luat Monica Althamer, o apropiată a lui Vlad Voiculescu. 

Monica-Emanuela Althamer, navigator de pacienți la Asociația Magic, ONG-ul fondat de Melania Medeleanu și Vlad Voiculescu, a fost numită joi secretar de stat în Ministerul Sănătății. Decizia de numire a Monicăi Althamer, semnată de premierul Florin Cîțu, a fost publicată joi seară în Monitorul Oficial.

Rolul unui navigator de pacient este de a sprijini şi îndruma pacienții cu boli grave să se descurce în sistemul de sănătate. 

Monica Althamer a mai fost secretar de stat la Sănătate, în primul mandat al lui Vlad Voiculescu, când s-a ocupat de relaţiile cu pacienţii. Ea are 42 de ani, este licențiată în Teologie și Limba si literatura engleză la Universitatea de Vest din Timișoara și a fost profesor la Liceul Grigore Moisil din Timișoara.

Fiți la curent cu ultimele noutăți.

Urmăriți DCNews și pe Google News

Adaugă comentariu

0 caractere :: Număr maxim de caractere 1000

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate

Citește mai multe din Personalități politice
Citește mai multe din Personalități politice
x close