România-Danemarca handbal. Campionatul European de handbal feminin

Naționala feminină de handbal a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European - EURO 2016 - din Suedia, după ce a fost învinsă clar de formația Danemarcei, cu scorul de 22-17 (12-10), miercuri, la Helsingborg, în ultimul său meci din Grupa a II-a principală.

România a jucat bine în primele 20 de minute și a condus în majoritatea timpului cu un gol avans, dar de la 9-8 (23), scorul a devenit 9-11 (27) și danezele au luat jocul pe cont propriu. Danemarca a avut la pauză 12-10, iar în minutul 35 se desprinsese la patru goluri, 16-12. Peste cinci minute, diferența creștea la cinci goluri, 17-12. Danezele au avut diferență maximă, șase goluri (19-13), în minutul 46, România s-a apropiat la 19-15 (48), dar apoi timp de șapte minute nu s-a marcat niciun gol. Danemarca a învins cu 22-17 și s-a calificat în semifinale.

-----

ROMÂNIA - DANEMARCA

17 - 21 Gol pentru România. Final de meci! România ratează șansa calificării în semifinale!

16 - 21 Danezele sunt de neoprit.

15 - 19 Rămânem în inferioritate.

13 - 18 Danezele au cinci goluri în avantaj.

12 - 16 Hansen punctează.

10 - 12 Danemarca este în avantaj.

9 - 10 Nielsen înscrie din nou.

9 - 9 Nielsen egalează.

9 - 8 Gol superb pentru România.

6 - 7 Danezele sunt în avantaj.

6 - 6 Danezele recuperează și este iar egalitate.

-----

Confruntarea se anunță una deosebit de spectaculoasă, mai ales prin prisma mizei uriașe a partidei. În acest moment România depășește Danemarca în clasament cu un singur punct. Pentru a se califica, româncele au nevoie de minimum un egal.

Pentru ca Danemarca să se califice trebuie neapărat să învingă România.