Bara şi Jakupovic, rezultat la dublu la Jurmala (WTA)

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Irina Maria Bara şi slovena Dalila Jakupovic s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, după ce a câştigat cu 4-6, 6-2,10-8 în faţa cuplului Andrea Gamiz (Venezuela)/Paula Ormaechea (Argentina).

Bara şi Jakupovic, favoritele numărul trei, au obţinut victoria într-o oră şi 32 de minute, după ce meciul a fost întrerupt din cauza întunericului la 4-2 în setul al doilea şi mutat pe terenul central.

Bara şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 1.468 euro şi 60 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra câştigătoarelor din partida care opune perechea indiană Beatrice Gumulya/Jessy Rompies şi cuplul ruso-ucrainean Varvara Flink/Anghelina Kalinina.