Cutremur la Cincinnati! Jucătoare din top 10 WTA, eliminată în primul tur

CINCINNATI 2015. Turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati a oferit două surprize colosale încă din prima zi. Două jucătoare de top au fost eliminate din competiție de două sportive care au ajuns pe tabloul principal după ce au fost nevoite să treacă de calificări.

Vezi și: Irina Begu a eliminat o jucătoare importantă la Cincinnati

CINCINNATI 2015. Prima surpriză de proporții înregistrată la Cincinnati a fost eliminarea australiencei Samantha Stosur, locul 18 WTA, care s-a recunoscut învinsă de Timea Babos, din Ungaria, locul 83 WTA. Babos s-a impus în trei seturi în partida din manșa inaugurală, scor 7-6 (6), 4-6, 7-5, după două ore și 25 de minute de joc.

CINCINNATI 2015. Însă adevăratul șoc al primei zile de la Cincinnati a fost eliminarea unei sportive din top 10 WTA.

CINCINNATI 2015. Garbine Muguruza, locul 8 în ierarhia mondială, a pierdut meciul disputat în primul tur în fața unei adversare din Kazahstan care nu se află între primele 100 de jucătoare ale lumii, Yaroslava Shvedova (locul 106 WTA). Shvedova a trecut de iberică în două seturi, scor 6-4, 7-6 (0), la capătul a o oră și 41 de minute de joc.