Spaniolul Bautista-Agut, adversarul lui Djokovic în semifinale la Wimbledon

Jucătorul spaniol de tenis Roberto Bautista-Agut (22 ATP) va fi adversarul sârbului Novak Djokovic, liderul mondial, în semifinale la turneul de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a trecut miercuri, în sferturi, de argentinianul Guido Pella (26 ATP) în patru seturi, 7-5, 6-4, 3-6, 6-3.

Bautista s-a impus la capătul unui meci maraton, de trei ore şi zece minute, primul set durând fix o oră.

Dacă sud-americanul a dominat clar la aşi, 14 faţă de 4 ai lui Bautista, în schimb el a făcut nepermis de multe greşeli neforţate, 50 (faţă de 35 ale ibericului) şi 5 duble greşeli.

Spaniolul ajunge pentru prima oară într-o semifinală la un turneu de Mare Şlem, după ce tot în 2019 s-a oprit în sferturi la Australian Open.