Simona Halep - Elina Svitolina rezultat LIVE text Turneul Campioanelor 2019

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat Turneul Campioanelor 2019

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat prezentat Live text la Turneul Campioanelor 2019, în a doua partidă din Grupa Mov a turneului de la Shenzhen, în care Simona și Svitolina s-au luptat pentru un loc în semifinale.

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat final Turneul Campioanelor 2019

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat  - Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, a fost învinsă de ucraineanca Elina Svitolina cu 7-5, 6-3, miercuri, într-un meci din Grupa Mov a Turneului Campioanelor de la Shenzhen (China).

SETUL 2  Simona Halep - Elina Svitolina 0-2 la seturi, după 1 h și 40 de minute de joc. Svitolina s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor

3-6 FINAL

3-5 Break la zero pentru Svitolina, Simona dă semne de oboseală evidente

3-4 Deși a încercat, Simona nu reușește break-ul dorit

3-3 Ghem foarte frumos câștigat pe greșelile Svitolinei

2-3 Svitolina câștigă pe un fond de oboseală arătat de Simona

2-2 Rebreak Svitolina în cel mai disputat ghme al meciului, în care Simona a greșit ultimele trei mingi

2-1 Break la zero pentru Simona care trece la conducere pentru prima oară în acest meci

1-1 Simona își face serviciul și nu-i permite ucrainiencei să se desprindă ca în setul anterior

4-4 Un ghem important câștigat la mare luptă de Simona Halep

3-4 Svitolina câștigă pe seama unor greșeli ale Simonei, care a atacat tot timpul

3-3 Simona își face serviciul lejer, Svitolina fără reacție

2-3 Simona a schimbat registrul și a devenit agresivă și a făcut ghemul la zero, cu break

1-3 Primul punct pentru Simona care a reușit să revină în meci

0-3 Simona nu se regăsește jucând extrem de moale

0-2 Primul break realizat de Svtolina

0-1 Început în forță al ucrainiencei, care face ghem la zero.

0-0 A început meciul. Servește Svitolina

UPDATE 3 - Meciul Simona Halep - Elina Svitolina a fost reprogramat a ora 12.45

UPDATE 2 - Meciul Simona Halep - Elina Svitolina a fost reprogramat a ora 12.35

Simona Halep - Elina Svitolina este meciul vedetă de azi la Turneul Campioanelor 2019 și va începe la ora 12.30.

UPDATE 1 - VIDEO Simona Halep la Buzzer Beater, un moment funny, în care Simo a răspuns la întrebări fulger în 30 de secunde, chiar înainte de meci

Simona Halep la Buzzer Beater

Vezi aici VIDEO - Simona HALEP la BUZZER BEATER >>

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat - Simona Halep speră să nu mai fie o încleştare la fel de dificilă şi epuizantă ca în primul meci cu Bianca Andreescu: "Eu sper să nu mai fie atât de lung meciul, dar o să dau tot ce pot ca să câştig. Ştiu că este greu contra ei de fiecare dată, îi place terenul aici, are încredere, dar ce va fi va fi. Doar trebuie să mă bucur de meci", au declarat ea înainte de meciul cu Elina Svitolina.

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat - Elina Svitolina și-a început apărarea titlului cucerit anul trecut cu o victorie cu 7-6, 6-4 în fața celei de-a doua favorite, Karolina Pliskova, într-o oră și 53 de minute. Cu 14-12, s-a consemnat și cel mai lung tiebreak din acest sezon, timp în care ucraineanca a avut nevoie de șapte puncte de set și a salvat unul. A fost a patra victorie consecutivă asupra cehoaicei.

Simona Halep a salvat un punct de meci cu Bianca Andreescu și apoi a învins-o pe tânăra canadiancă cu origini românești, scor 3-6, 7-6, 6-3, în două ore și 34 de minute. A fost cea de-a doua victorie la o tenismenă din top 5, din ultimele paisprezece luni.

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat - ce spun specialiștii

Românca este la egalitatea cu ucraineanca, în meciurile directe, 4-4, Simona câștigând în acest an ambele meciuri pe care le-a jucat cu Svitolina, inclusiv o victorie cu 6-1, 6-3 în semifinalele de la Wimbledon 2019.

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat - Publicația americană Tennis Magazine, ce nu îi acorda Simonei șanse în meciul cu Bianca Andreescu, îi acordă, de data aceasta, prima șansă înaintea jocului cu Elina Svitolina: "Ambele au un stil similar de joc, cu o defensivă de excepție și o agresivitate controlată de pe linia de fund. Dacă Svitolina e deficitară la deplasarea în teren comparativ cu Halep, compensează prin determinare. Totuși, presupunând că piciorul lui Halep nu mai are probleme, ne așteptăm să își ridice nivelul și să-i aplice Svitolinei prima înfrangere la WTA Finals după doi ani", au scris americanii.

Simona Halep ar putea să facă pasul spre semifinalele Turneului Campioanelor cu o victorie în faţa deţinătoarei trofeului, Elina Svitolina, împreună cu o victorie a Biancăi Andreescu împotriva Karolinei Pliskova. Astfel, Simona s-ar califica încă de pe acum în penultimul act al competiţiei de la Shenzhen.

Simona Halep - Elina Svitolina rezultat prezentat LIVE text pe dcnews.ro începând cu ora 12.30.