Simona Halep vs Monica Niculescu rezultat Miami Open 2019

Simona Halep

Duel românesc la Miami Open 2019, în optimi, acolo unde perechea Halep/Goerges a jucat cu Niculescu/Spears, meci transmis în format Live score pe DCNews.

Simona Halep şi germanca Julia Goerges au jucat cu perechea Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears.

Simona Halep, Julia Goerges vs Monica Niculescu, Abigail Spears Live

Perechea alcătuită din jucătoarea română de tenis Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Miami (Florida/SUA), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, marţi, după o revenire remarcabilă în meciul disputat contra cuplului româno-german Simona Halep/Julia Goerges, câştigat cu 1-6, 7-5, 10-8. Niculescu şi Spears au obţinut victoria după o oră şi 30 de minute. Halep şi Goerges au dominat cea mai mare parte a meciului, au condus cu 6-1 şi 4-1, dar au început să greşească tot mai mult şi le-au oferit adversarelor şansa de a reveni. De la 3-5, Niculescu şi Spears au luat patru ghemuri consecutive şi s-au impus cu 7-5, egalând la seturi. În super tiebreak, Halep şi Goerges au avut 6-1, dar cuplul româno-american a egalat, 6-6, apoi scorul a devenit 7-6 pentru perechea Halep/Goerges, Niculescu şi partenera sa au întors scorul şi au condus cu 9-7, câştigând cu 10-8.

Halep şi Goerges vor primi pentru participare 30.060 dolari şi 120 de puncte WTA la dublu. Niculescu şi Spears şi-au asigurat 57.000 de dolari şi 215 puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra perechii Samantha Stosur (Australia)/Shuai Zhang (China), a şasea favorită, campioană anul acesta la Australian Open. Simona Halep va juca miercuri în sferturi la simplu, contra chinezoaicei Qiang Wang.

0-0 A început meciul

Partida trebuia să se joace la ora 19.30 dar a fost amânată pentru ora 20.00.

Simona Halep, Julia Goerges vs Monica Niculescu, Abigail Spears  - În primul tur, Halep şi Goerges le-au învins pe favoritele 2 ale turneului, Timea Babos şi Kristina Mladenovic, 4-6, 6-1, 10-6, iar în timp ce Niculescu şi Spears au trecut în două seturi, 6-3, 7-5, de Anna-Lena Groenefeld şi Lucie Hradecka.

Simona Halep, Julia Goerges vs Monica Niculescu, Abigail Spears  - Câștigătoarele meciului de dublu din această seară se vor întâlni, în sferturile de finală, cu perechea Samantha Stosur şi Shuai Zhang.