Simona Halep și-a aflat adversara din semifinală. Poate ajunge din nou nr. 1 mondial

Naomi Osaka a jucat în sferturi la Madrid 2019 cu Belinda Bencic.

Naomi Osaka a pierdut meciul cu Belinda Bencic, joi, la Madrid, în trei seturi, scor 6-3, 2-6, 7-5, după ce a câștigat clar primul set, dar în următoarele două seturi, Bencic și-a ridicat nivelul. În setul decisiv, Osaka a avut 5-3 și a servit la 5-4 pentru câștigarea meciului. Bencic nu a renunțat și a revenit incredibil.

Simona Halep o poate depăși pe Osaka în clasamentul WTA, daca va reuși să cucerească trofeul de la turneul Madrid 2019.

414 puncte avea avans Naomi Osaka în clasamentul WTA în fața Simonei Halep la Madrid. Osaka nu participase până acum la turneul din capitala Spaniei, în timp ce Halep a avut de apărat puncte pentru calificarea în sferturi de anul trecut.

Simona Halep va juca vineri cu Belinda Bencic în semifinalele turneului Madrid 2019.  Dacă va câștiga turneul, Simona ajunge la 6.467 de puncte, cu 111 mai mult decât japoneze Osaka. În prezent, în clasamentu live, Simona este pe locul 2, cu 5.857 de puncte.

Madrid 2019 - VIDEO. Simona Halep în semifinale: "O nouă provocare. Sunt motivată"