Madrid 2019 - VIDEO. Simona Halep în semifinale: ”O nouă provocare. Sunt motivată”

Madrid 2019. Simona Halep în semifinale. foto: @WTA - FB

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid în fața australiencei Ashleigh Barty, chiar dacă a avut de înfruntat o adversară dârză.

Sunt foarte motivată după ce m-am calificat din nou în semifinale la Madrid, a declarat jucătoarea română de tenis Simona Halep, învingătoare în faţa australiencei Ashleigh Barty, cu 7-5, 7-5, în sferturile acestui turneu cu premii totale în valoare de 7.021.128 dolari.

"Nu este uşor să câştigi în continuare aici. Sunt însă foarte motivată după ce m-am calificat din nou în semifinale", a spus Halep, numărul 3 mondial, citată de AFP după meciul cu Barty, în care a reuşit patru break-uri. "Mâine (vineri - n. r.) voi avea o nouă provocare, aşa că nu mă gândesc la altceva. Dacă pot să joc cel mai bun tenis al meu, atunci vom vedea", a adăugat românca.

Simona Halep - Ashley Barty, victorie în sferturi

Halep (27 ani) a avut nevoie de o oră şi 32 de minute pentru a trece de numărul nouă mondial. Barty (23 ani) venea după 11 victorii consecutive în circuit, fiind câştigătoarea titlului la Miami, şi avea un bilanţ total în acest an de 23 de victorii şi 3 înfrângeri.

VIDEO

Halep este campioană la Madrid în 2016 şi 2017. În penultimul act, ea o va înfrunta pe câştigătoarea meciului dintre japoneza Naomi Osaka, liderul mondial la zi, şi elveţianca Belinda Bencic.