Miami Open 2019. Raluca Olaru, rezultat la dublu

Raluca Olaru a ajuns în sferturile probei de dublu la Miami (WTA).

Perechea formată din jucătoarea română de tenis Raluca Olaru şi croata Darija Jurak s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, după o victorie cu 7-5, 6-3 în faţa cuplului Lara Arruabarrena (Spania)/Heather Watson (Marea Britanie).

Olaru şi Jurak au obţinut victoria după o oră şi 27 de minute. Cele două şi-au asigurat un cec de 57.000 de dolari şi 215 puncte WTA la dublu. În sferturi, Olaru şi partenera sa croată vor primi replica perechii Victoria Azarenka (Belarus)/Ashleigh Barty (Australia), care a dispus cu 6-3, 1-6, 10-7 de cuplul Aleksandra Krunic (Serbia)/Alexandra Panova (Rusia).

Alte două românce vor fi adversare în optimile de finală, în care cuplul format din Simona Halep şi germanca Julia Goerges va juca împotriva perechii alcătuite din Monica Niculescu şi americanca Abigail Spears. Niculescu şi Spears au trecut, sâmbătă, în primul tur, de Anna-Lena Groenefeld (Germania)/Lucie Hradecka (Cehia) cu 6-3, 7-5.