Simona Halep - Polona Hercog Rezultat final la Miami Open 2019

Simona Halep - Polona Hercog rezultat final la Miami Open 2019

Partida de tenis de la Miami Open 2019 dintre Simona Halep și Polona Hercog, rezultat din turul 3 al turneului, s-a jucat duminică seara și a fost transmisă Live score pe DCNews.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat final

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat cu dificultate în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 9.035.428 dolari, duminică, după ce a întrecut-o greu pe slovena Polona Hercog cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.

Setul 3 Simona Halep - Polona Hercog 2-1 (5-7 / 7-6 / 6-2) VICTORIE SIMONA , care s-a calificat în optimi.

0-0 Servește Hercog

SETUL 2 Simona Halep - Polona Hercog 1-1 (5-7 / 7-6)

1-0

Setul întâi a durat 59 de minute. La un moment dat, ea a cerut ajutor medical, acuzând o durere la piciorul stâng.

SETUL 1 Simona Halep - Polona Hercog 0-1 (5-7)

UPDATE 2 - Meciul a fost reprogramat la ora 20.20

UPDATE 1 - Meciul este reprogramat la ora 20.15.

Meciul se va juca pe terenul central, după duelul Albert Ramos-Vinolas - John Isner, care începe la ora 18:00, ora României. Câștigătoarea acestei întâlniri va juca în optimi cu învingătoarea din duelul Daria Kasatkina - Venus Williams, meci ce se joacă după ora 22:00.

Simona Halep, locul 3 WTA, nu luptă doar pentru a câștiga turneul de la Miami 2019, ci și pentru revenirea pe locul 1 WTA, așa cum a declarat că își dorește, atât ea cât și Petra Kvitova, locul 2, o pot depăși pe Naomi Osaka, liderul clasamentului.

Partida Simona Halep - Polona Hercog va începe după 20:00, ora României. În cazul în care se va impune în acest meci, Simona Halep va ajunge în optimi la Miami.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - Hercog, nr. 93 WTA, a fost eliminată în ultimul tur al calificărilor de Laura Siegemund, însă a beneficiat de retragerea Lesiei Tsurenko, retragere venită înaintea partidei din turul secund de la Miami Open 2019. Astfel, Polona Hercog a intrat in locul lui Tsurenko si a invins-o pe Misaki Doi in doua seturi, scor 7-6, 6-4. Hercog se afla pe locul 93 in clasamentul WTA.

Simona Halep și Polona Hercog s-au mai întâlnit o singură dată, în urmă cu 10 ani, la turneul din Sofia. Atunci, slovena a câștigat, pe zgură, în trei seturi, scor 7-6, 1-6, 6-2. "Știu că Hercog are o lovitură puternică de forehand și servește bine. Va trebui să-mi ajustez poziția din teren și vom vedea ce va fi. Sunt încrezătoare", a spus Simona, într-o conferință de presă.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - Slovena Polona Hercog deține recordul pentru cele mai multe tatuaje din circuitul feminin.

Polona Hercog - foto: facebook

Simona Halep poate redeveni nr. 1 mondial

Simona Halep are în acest moment drum liber spre primul loc WTA. Simona, care va juca azi, în turul III, cu Polona Hercog depinde doar de ea pentru a redeveni lider mondial.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - Dacă va câștiga turneul de la Miami, Simona Halep va ocupa din nou locul 1 WTA, acumulând 6392 de puncte. De remarcat că Simona poate deveni lider și dacă nu va câștiga turneul., însă e obligatoriu să joace finala de la Miami Open 2019, iar Petra Kvitova, locul 2 WTA, să nu ajungă să joace în acest ultim act.

Revenirea pe locul 1 a Simonei este posibilă deoarece Naomi Osaka, actualul loc 1 WTA, a fost eliminată în turul III al turneului de la Miami de Su-Wei Hsieh, locul 27 WTA, scor 6-4, 6-7 (4), 3-6, după un meci de 2 ore și 20 de minute. Japoneza poate pierde, așadar, locul 1 la finalul turneului de la Miami.

Simona Halep - Polona Hercog  rezultat MIAMI - Simona Halep și-a rezervat locul în a treia rundă de la Miami pentru al șaptelea an consecutiv după ce a învins-o pe jucătoarea venită din calificări Taylor Townsend, 6-1, 6-3, în 62 de minute. Semifinalista în 2015 și sfert-finalistă în 2016-17, Simona a făcut echipă cu Goerges în această săptămână, pentru a le elimina pe Babos și Mladenovic în primul tur la dublu.

VIDEO Simona Halep victorie la Taylor Townsend

"Cred că a fost cel mai bun meci al meu de până acum. Mă simt mult mai încrezătoare, îmi simt jocul şi cred că mi-a plăcut şi stilul ei de joc. Atmosfera a fost bună, vremea la fel. Am numai impresii pozitive despre acest meci. A fost cu adevărat bine, un meci foarte frumos", a declarat Simona Halep după meci.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - În afara campaniei sale de la Brisbane, în prima săptămână a acestui sezon, Halep a câștigat mai multe meciuri în fiecare dintre cele 2019 de excursii de până acum. Acestea includ o finală la Doha, unde a fost învinsă, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-3, de belgianca Elise Mertens, și runda a patra la Indian Wells, unde a fost eliminată de Vondrousova - a doua înfrângere în fața unei jucătoare din afara top 50, de la începutul anului 2018.

Polona Hercog este pentru a treia oară în postura de 'lucky looser' - după Doha și Dubai - după retragerea lui Lesia Tsurenko, care a părăsit turneul din cauza unei accidentări la brațul drept. De asemenea, slovena, este beneficiară de etapă liberă, și a trecut de Laura Siegemund în trei seturi.

Hercog a sosit la Miami în această săptămână fără să fi obținut vreo victorie semnificativă în 2019. Ultima sa victorie importantă la Miami a fost în 2012, când a ajuns în turul trei, în singurul ei sezon în care a ajuns în top 50 din cariera sa. Slovena a câștigat în cariera sa două titluri WTA la simplu și două la dublu. Poziția 35 WTA este cea mai bună clasare obținută.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - Conform statisticilor WTA, singura întâlnire dintre cele două a venit la turneul de 100.000 de dolari de la Sofia, în septembrie 2009, când Halep era încă în top 200, deci o necunoscută, iar Hercog ajunsese pe locul # 75. Halep, favorita clară al acestui meci, nu a pierdut nicio partidă cu o jucătoare clasată la fel de slab ca Hercog din 2017 la US Open, când juca cu Sharapova, pe atunci nr. 146.

Simona Halep - Polona Hercog rezultat MIAMI - Meciul dintre Simona Halep și Polona Hercog se va disputa duminică, nu mai devreme de ora 20:00. Partida este transmisă în format Live Text pe DCNews.