Coronavirus - COVID 19
România în stare de alertă
-
confirmate
-
vindecate
-
decese
Sună-ne (Luni - Vineri, 09:00 - 18:00) sau scrie-ne la numărul 0772.264.642 sau la adresa de e-mail redactia@dcnews.ro și pune intrebări despre coronavirus, situații sociale, medicale, suport psihologic. Semnalează situații deosebite.

Veniți să îi aplaudați pe tinerii absolvenți ai UNATC 2017!

Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” București vă invită în perioada 20 mai – 8 iunie la Gala Absolvenților. Un eveniment de tradiție care lansează în lumea artistică promoția 2017 a Facultăților de Teatru și Film.

Vă așteptăm la acest maraton de spectacole, proiecții de film, expoziții și lansări de carte.

Vom urmări împreună creațiile absolvenților Facultății de Teatru, specializările: Actorie, Regie Teatru, Păpuși-Marionete, Coregrafie, Scenografie, Teatrologie - Management cultural, jurnalism teatral (licență), Arta Actorului, Arta regizorului de teatru, Artă coregrafică, Coregrafie și performanță în dans, Artă scenografică, Teatru de animație, Teatrologie – Management și Marketing Cultural, Pedagogie teatrală, Scriere dramatică, Tehnologii digitale (master). De asemenea, vom putea viziona și primele realizări cinematografice ale absolvenților Facultății de Film, specializările: Regie de film și televiziune, Imagine de film și televiziune, Multimedia: Sunet-Montaj, Comunicare audiovizuală (licență), Arta regiei de film, Arta imaginii de film, Arta sunetului de film, Arta montajului de film, Filmologie, Producție de film și Film de animație (master).

Producțiile absolvenților 2017 vor fi apreciate de jurii formate din cunoscuți oameni de teatru: Coca Bloos, Ana Ciontea, Brândușa Zaița Silvestru, Cecilia Bârbora, Alice Barb, Cristiana Gavrilă, Raluca Tulbure, Corina Constantinescu, Ioana Pashca, Ioana Marchidan, Sandra Mavhima, Vlad Cristache, Erwin Șimșensohn, Bogdan Drăgulescu, Ovidiu Dragoman.

Festivitatea de deschidere a Galei Absolvenților UNATC 2017 are loc sâmbătă, 20 mai, ora 18:30, Sala Atelier.

 

Marți, 6 iunie 2017 sunteți invitați la Proiecțiile filmelor absolvenților Licență - Facultatea de Film.

La ora 19.00 are loc spectacolul de coregrafie CULORILE DIN MINE (PALATUL COPIILOR, SALA OCTAVIAN COTESCU).

Tot la ora 19.00puteți viziona proiecțiile filmelor absolvenților de Licență - Facultatea de Film.

 

La ora 19.00 nu pierdeți TURANDOT, adaptare colectivă după Carlo Gozzi (distribuția I), Actorie (PALATUL COPIILOR, SALA ION COJAR),

cât și spectacolul de coregrafie CHOOSE, CHOSE CHOSEN (UNATC „I.L. CARAGIALE”, SALA ILEANA BERLOGEA).

 

Joi, 8 iunie, la ora 19.00, are loc ÎNCHIDEREA GALEI ȘI FESTIVITATEA DE PREMIERE (UNATC „I.L. CARAGIALE”, SALA ATELIER).

La fel de incitant se anunță PROGRAMULGALEI ABSOLVENȚILOR UNATC – MASTER.

Duminică, 21 mai 2017, se va desfășura, la ora 16.00, Ceremonia decernării titlului de Doctor Honoris Causa - Malyshev Vladimir SERGEYEVICH (SALA ATELIER). De la ora 20.00, spectacolul de coregrafie DESPRE IUBIRE ȘI ALTE FARMECE DE NEÎNVINS (SALA ILEANA BERLOGEA).

Luni, 22 mai, la ora 19.00 MIZERABILII după Victor Hugo (distribuția I) Actorie & Scenografie (SALA ATELIER). De la ora 17.00, teatru de animație FRUMOASA ȘI BESTIA după Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve (SALA 110A).

Miercuri, 24 mai, de la ora 20.30 MEDEEA (laborator de creație) Actorie (SALA ATELIER). Sâmbătă, 27 mai, de la ora 13.30, va avea loc spectacolul IVANOV de A.P. Cehov (distribuția III) Actorie & Scenografie (SALA ATELIER), iar de la ora 18.00 - ÎNCHIDEREA GALEI (SALA ATELIER).

 

JURIILE GALEI ABSOLVENȚILOR UNATC 2017 SUNT:

 

ACTORIE

MASTER: Coca BLOOS - actriță, Ana CIONTEA - actriță, Erwin ȘIMȘENSOHN - regizor

LICENȚĂ: Alice BARB - regizor, Cecilia BÂRBORA – actriță, Corina CONSTANTINESCU- teatrolog

REGIE & SCENOGRAFIE: Cristiana GAVRILĂ – teatrolog, Ioana PASHCA – scenograf, Vlad CRISTACHE - regizor

PĂPUȘI: Brândușa Zaița SILVESTRU – actriță, Bogdan DRĂGULESCU – regizor, Raluca TULBURE - secretar literar

COREGRAFIE: Ovidiu DRAGOMAN - coregraf, Ioana MARCHIDAN - coregraf, Sandra MAVHIMA - coregraf

TEATROLOGIE: Profesorii din Departamentul Studii teatrale

TEHNOLOGII DIGITALE: Profesorii specializării Tehnologii digitale

SCRIERE DRAMATICĂ: Profesorii specializării Scriere dramatică

PEDAGOGIE TEATRALĂ: Profesorii specializării Pedagogie teatrală

 

Echipa de Organizare

 

MASTER  ANUL I – TEATROLOGIE  –  MANAGEMENT ŞI MARKETING CULTURAL

Director: Elena COMAN, Comunicare și PR: Irina RADU, Producţie: Ioana CĂLIN, Aida SOSIC, Protocol: Bogdan STĂNESCU, Soukaina ABROUK, Coordonator: drd. Maria ROTAR, Consultant: prof.univ.dr. Ludmila PATLANJOGLU, Consultanți: conf.univ.dr. Nicolae MANDEA – Rector, conf.univ.dr. Carmen STANCIU - Prorector Facultatea de Teatru, lect.univ.dr. Matei BRANEA - Prorector Facultatea de Film, conf.univ.dr. Ștefan CARAGIU - Decan Facultatea de Teatru, conf.univ.dr. Ovidiu GEORGESCU - Decan Facultatea de Film

PR UNATC: Anca TUICĂ, Raluca DRĂGAN

Grafică afiș: Cătălin SÎRBU

Foto-video: Lucian NĂSTASE, Dan BOBE

Ultimele materiale video - DCNewsTV.ro

Te-ar putea interesa

Get it on App Store Get it on Google Play







Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2020 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate. DCNews Proiect 81431.

Comandă acum o campanie publicitară pe acest site: publicitate@dcnews.ro


nxt.23
YesMy