Turneu Praga. Buzărnescu, de nerecunoscut. Dezastru în 2019

Mihaela Buzărnescu continuă forma dezastruoasă din acest început de an.

Mihaela Buzărnescu (30 de ani, 29 WTA) a părăsit turneul de la Praga în primul tur, după înfrângerea în minimum de seturi în fața rusoaicei Svetlana Kuznetsova (33 de ani, 109 WTA), scor 4-6, 2-6, informează GSP.

Primul set al meciului de la Praga, unul atractiv pentru pasionați, a fost foarte echilibrat, diferența făcându-se în game-ul 5, atunci când rusoaica a reușit break-ul, menținut până la finalul manșei, 6-4.  Buzărnescu a început ca din tun în setul secund. S-a distanțat la 2-0, dar din acel moment a fost de nerecunoscut. Kuznetsova a jucat fără greșeală de la 0-2, a câștigat 6 game-uri la rând și s-a impus cu 6-2.

Din păcate, Mihaela Buzărnescu pierde din nou în fazele premature ale unui turneu, iar forma excelentă arătată în 2018 e în continuare departe, mai scrie sursa citată.