Tenis: Dimitrov, victorios la Roland Garros, turul doi

Tenismanul bulgar Grigor Dimitrov l-a învins pe croatul Marin Cilic, cap de serie numărul 11, 6-7 (3/7), 6-4, 4-6, 7-6 (7/2), 6-3, miercuri, în runda a doua a turneului de la Roland Garros, după un meci care a durat patru ore şi 23 de minute.

Dimitrov (46 ATP) a obţinut abia a doua sa victorie în faţa lui Cilic (13 ATP) în şapte confruntări, precedentul succes înregistrându-se tot la Paris, în 2015, dar la turneul Masters găzduit de capitala Franţei. Bulgarul, câştigătorul Turneului Campionilor în 2017, şi-a egalat cea mai bună performanţă a sa la Roland Garros, turul al treilea.

Cilic, campion la US Open în 2014 şi finalist la Wimbledon în 2017 şi Australian Open în 2018, are drept cea mai bună performanţă a sa la Openul Franţei sferturile de finală, în 2017 şi 2018. Următorul adversar al lui Dimitrov va fi elveţianul Stan Wawrinka, campion la Roland Garros în 2015, care a trecut fără probleme de chilianul Christian Garin, cu 6-1, 6-4, 6-0.

Meciul dintre argentinienii Leonardo Mayer şi Diego Schwartzman a fost întrerupt din cauza întunericului, la scorul de 4-6, 6-3, 6-4, 3-3.

Rezultatele înregistrate miercuri în turul al doilea la simplu masculin:

Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.6) - Hugo Dellien (Bolivia) 4-6, 6-0, 6-3, 7-5
Filip Krajinovic (Serbia) - Roberto Carballes Baena (Spania) 6-4, 6-4, 6-7 (1/7), 3-6, 8-6
Stan Wawrinka (Elveţia/N.24) - Christian Garin (Chile) 6-1, 6-4, 6-0
Grigor Dimitrov (Bulgaria) - Marin Cilic (Croaţia/N.11) 6-7 (3/7), 6-4, 4-6, 7-6 (7/2), 6-3
Nicolas Mahut (Franţa) - Philipp Kohlschreiber (Germania) 6-3, 6-3, 6-3
Casper Ruud (Norvegia) - Matteo Berrettini (Italia/N.29) 6-4, 7-5, 6-3
Roger Federer (Elveţia/N.3) - Oscar Otte (Germania) 6-4, 6-3, 6-4
Kei Nishikori (Japonia/N.7) - Jo-Wilfried Tsonga (Franţa) 4-6, 6-4, 6-4, 6-4
Laslo Djere (Serbia/N.31) - Alexei Popyrin (Australia) 6-4, 7-6 (7/4), 6-4
Pablo Carreno Busta (Spania) - Alex De Minaur (Australia/N.21) 6-3, 6-1, 6-1
Benoît Paire (Franţa) - Pierre-Hugues Herbert (Franţa) 6-2, 6-2, 5-7, 6-7 (6/8), 11-9
Juan Ignacio Londero (Argentina) - Richard Gasquet (Franţa) 6-2, 3-6, 6-3, 6-4
Corentin Moutet (Franţa) - Guido Pella (Argentina/N.19) 6-3, 6-1, 2-6, 7-5
David Goffin (Belgia/N.27) - Miomir Kecmanovic (Serbia) 6-2, 6-4, 6-3
Rafael Nadal (Spania/N.2) - Yannick Maden (Germania) 6-1, 6-2, 6-4.