Urmărește emisiunea live

Tenis. Andreea Prisăcariu a câștigat finala turneului ITF de la Tabarka, Tunisia

Tânăra speranță a tenisului din Romania, Andreea Prisăcariu, a câștigat turneul ITF de la Tabarka din Tunisia, cu premii totale de 15.000 de dolari. Este primul trofeu la simplu câștigat de Andreea la senioare.

Românca a învins-o în finala turneului pe favorita numărul 1, sportiva din Egipt, Sandra Samir, scor 6-4, 6-4, în cadrul unui meci care a durat două ore si 14 minute. Prisăcariu a învins-o în semifinale pe sportiva din Italia, Aurora Zantedeschi, venită din calificări, scor 6-1, 6-0, după 69 de minute.

Pe tabloul de simplu a evoluat și Andreea Velcea, însă aceasta a pierdut în primul tur.
Andreea Prisăcariu și Andreea Velcea au jucat și la dublu în cadrul turneului din Tunisia. Prisăcariu a făcut pereche alături de italianca Maria Vittoria Viviania, dar au pierdut în sferturile competiției. Andreea Velcea și sportiva din Elveția, Sebastianna Scilipoti, au fost eliminate încă din primul tur.