Roma 2019. O nouă favorită, eliminată - VIDEO. Petra Kvitova a abandonat

Petra Kvitova a jucat cu Maria Sakkari în optimile de finală ale turneuluid e la Madrid 2019.

Jucătoarea cehă de tenis Petra Kvitova, a doua favorită, a abandonat în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale de 452.538 dolari, joi, la scorul de 7-5, 5-7, 4-0 pentru grecoaica Maria Sakkari. Jucătoarea antrenată de Andrei Pavel a profitat de accidentarea la piciorul stâng a cehoaicei şi va juca în sferturi împotriva franţuzoaicei Kristina Mladenovic, ambele venind din calificări.

Marketa Vondrousova (Cehia), care a eliminat-o în turul al doilea pe Simona Halep, a obţinut şi a doua victorie joi, în optimi, în faţa rusoaicei Daria Kasatkina, tot în trei seturi, cu 7-5, 2-6, 6-2. În sferturile de finală, Vondrousova o va întâlni pe britanica Johanna Konta.

VIDEO

În sferturi s-a calificat şi Karolina Pliskova (Cehia/N.4), după o victorie în faţa americancei Sofia Kenin, cu 4-6, 6-4, 6-3, iar următoarea sa adversară va fi belarusa Victoria Azarenka. Celălalt sfert de finală se va disputa între olandeza Kiki Bertens, cap de serie numărul 6 la turneul de al Roma, şi japoneza Naomi Osaka, numărul 1 mondial.

Rezultate Madrid 2019

Turul 2

Naomi Osaka (Japonia/N.1) - Dominika Cibulkova (Slovacia) 6-3, 6-3
Mihaela Buzărnescu (România) - Julia Goerges (Germania/N.16) 6-4, 3-6, 4-4 (abandon Goerges)
Carla Suarez (Spania) - Alize Cornet (Franţa) 6-3, 3-0 (abandon Cornet)

Johanna Konta (Marea Britanie) - Venus Williams (SUA) 6-2, 6-4
Victoria Azarenka (Belarus) - Garbin Muguruza (Spania) 6-4, 3-1 (abandon Mugurza)
Karolina Pliskova (Cehia/N.4) - Sofia Kenin (SUA) 4-6, 6-4, 6-3
Kristina Mladenovic (Franţa) - Ashleigh Barty (Australia/N.8) 6-2, 6-3
Maria Sakkari (Grecia) - Petra Kvitova (Cehia/N.2) 7-5, 5-7, 4-0 (abandon Kvitova)