Surprize! Osaka, Kenin și Williams, eliminate la Roma de jucătoare mai slab clasate

Turul secund al turneului de tenis feminin de la Roma a provocat câteva victime importante din top 10 WTA.

Naomi Osaka (2 WTA), Sofia Kenin (5 WTA) și Serena Williams (8 WTA) au fost eliminate de contracandidate mai slab clasate.

Prima surpriză a zilei de marți, la Foro Italico, a venit de la capul de serie numărul 2, japoneza Naomi Osaka, cea care a cedat în 2 seturi, scor 7-6 (2), 6-2, în fața americancei Jessica Pegula (31 WTA), într-un meci care a durat exact o oră și jumătate.

Williams, următoarea victimă

Următoarea victimă pe zgura italiană a fost Serena Williams, cea care a jucat, și a pierdut, cea de a 1000-a partidă a carierei în tenisul profesionist. Ea a fost învinsă de argentinianca Nadia Podoroska (44 WTA), cu 7-6 (6), 7-5, într-o partidă în care Podoroska a reușit să facă 4 break-uri împotriva fostului număr mondial numărul 1.

Sofia Kenin (5 WTA) a părăsit la rândul ei competiția, cedând de cinci ori game-uri pe propriul serviciu, în fața sportivei cehe Barborei Krejcikova (40 WTA), care a câștigat cu 6-1, 6-4.

Dintre principalele favorite, au trecut în turul 3 Asleigh Barty, Arina Sabalenka, Elina Svitolina și Karolina Plișkova

Turneul de la tenis de la Roma, desfășurat sub titulatura Internazionali BNL d'Italia, face parte din categoria Masters 1.000 și este dotat cu premii totale de 2.563.710 euro.

Jucătoarele care au părăsit turneul în turul 2 vor beneficia de un premiu de 18.000 euro și 45 de puncte, în timp ce cele care s-au calificat în turul 3 și-au asigurat un cec minim de 28.200 euro și 90 de puncte, notează Mediafax.

VEZI ȘI: Simona Halep - Angelique Kerber, rezultat final la Roma. LIVE SCORE pe DCNews