Simona Halep - Raluca Olaru, SURPRIZA zilei la Eastbourne

Tenis
Tenis

Simona Halep şi Raluca Olaru au realizat surpriza zilei de duminică în proba de dublu de la Eastbourne.

Simona Halep şi Raluca Olaru au trecut în primul tur de canadianca Gabriela Dabrowski şi Yifan Xu (10 WTA, la dublu), campioanele en-titre şi principalele favorite. Cele două sportive s-au impus cu scorul de 7-6 (5), 7-5, în ciuda faptului că au fost conduse la diferenţe mari în ambele seturi.

În primul act, Dabrowski şi Xu au condus cu 5-2, însă româncele au revenit, adjudecându-şi patru game-uri consecutive şi câştigând setul la tie-break. Actul al doilea s-a desfăşurat într-o manieră asemănătoare, Halep şi Olaru fiind conduse cu 4-1, însă cele două, care nu au mai făcut pereche din februarie 2016, au revenit şi au câştigat partida, după aproximativ o oră şi 30 de minute, notează Mediafax.

În turul secund, perechea din România vor înfrunta învingătoarele din duelul Alicja Rosolka/ Zhaoxuan Yang - Lucie Hradecka/ Andreja Klepac.

În competiţia de simplu, Halep va juca direct în turul 2

Simona Halep va susţine primul meci cu învingătoarea dintre Camila Giorgi, locul 39 WTA, şi Su-Wei Hsieh, locul 28 WTA. Dacă va trece de acest tur, Halep ar putea să se întâlnească într-o partidă cu Barbora Strycova sau cu Qiang Wang. În sferturi, cea mai puternică posibilă adversară ar fi Angelique Kerber, iar în semifinale Ashleigh Barty sau Elina Svitolina.