Urmărește emisiunea live

Simona Halep - Angelique Kerber live score rezultat Eastbourne în sferturi

Simona Halep - Angelique Kerber. Simona Halep a jucat, joi, în sferturi cu germanca Angelique Kerber la Eastbourne (Marea Britanie). Pe DC News veți afla rezultatul meciului dintre Simona Halep și Angelique Kerber.

Simona Halep (7 WTA) a fost eliminată, vineri, în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne, după ce a pierdut în fața lui Angelique Kerber (5 WTA), scor 4-6, 3-6.

Simona Halep părăsește primul turneu pe iarbă al anului în faza sferturilor de finală, iar Kerber obține a patra victorie în fața româncei, în cele nouă partide directe.

0 - 0

Simona Halep - Angelique Kerber. Simona Halep se duelează, acum, în sferturi cu germanca Angelique Kerber (31 ani, 5 WTA), campioana de la Wimbledon, victorioasă cu 7-6 (4), 6-0 în faţa suedezei Rebecca Peterson.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 998.712 dolari, miercuri, după ce a învins-o pe slovena Polona Hercog cu 6-1, 4-6, 6-3.

Simona Halep (27 ani) a reuşit să se impună după o oră şi 48 de minute.

Românca a dominat clar primul set, în care s-a desprins rapid la 4-0 şi a câştigat cu 6-2, a avut o scădere de nivel în actul secund, când a servit mai slab, şi a cedat cu 4-6, dar a reuşit să revină la cârma jocului în decisiv, în care a avut 4-0 şi a încheiat cu 6-3.

Simona Halep are acum 2-1 în meciurile directe cu Hercog (28 ani, 60 WTA), slovena câştigând în 2009 în turneul ITF de la Sofia (100.000 dolari) cu 7-6 (3), 1-6, 6-2, în primul tur, iar Simona anul acesta în turul al treilea la Miami, cu 5-7, 7-6 (1), 6-2.