Roger Federer, eliminat de Dimitrov în sferturile US Open

[] []

04 sep 2019 / 09:32
Salveaza PDF Comentarii

Roger Federer a fost învins în sferturile US Open de bulgarul Grigor Dimitrov, 3-6, 6-4, 3-6, 6-4, 6-2. Elvețianul de 38 de ani a comis 61 de erori neforțate și a acuzat dureri de spate.

„Am înțeles că trebuia să îl forțez să rămână pe teren, iar în setul al cincilea era clar că nu e la sută la sută din capacitate. În primul set am fost nervos, iar el a servit bine şi am vrut doar să mă mențin în meci. Sunt pur şi simplu fericit", a fost impresia lui Dimitrov după meciul în care a accedat în semifinalele turneului. Bulgarul este în premieră în semifinalele turneului de la Flushing Meadows.

În prezent numărul 78 ATP, Dimitrov a fost supranumit la începutul carierei „Baby Federer" și a fost locul al treilea mondial în 2017, conform Agerpres.

Bulgarul îl va avea adversar pe Daniil Medvedev (5 ATP) în semifinalele turneului US Open.

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.