Meciul Irinei Begu de la Praga, întrerupt de ploaie

Meciul disputat de Irina Begu din sferturile turneului de la Praga a fost oprit din cauza ploii torențiale.

Partida dintre jucătoarea română de tenis Irina Begu şi spaniola Sara Sorribes Tormo, din sferturile de finală ale turneului WTA de la Praga, a fost întreruptă din cauza ploii, vineri seara, la scorul de 6-2, 0-1, scrie Agerpres.

Jocul a fost oprit după o oră şi 6 minute, la 15-0 pentru româncă în ghemul al doilea din setul secund, pe serviciul ibericei.

Partida va continua sâmbătă, de la ora 12:00

Învingătoarea dintre Begu şi Sara Sorribes Tormo va juca în semifinale, tot sâmbătă, contra Simonei Halep, principala favorită a turneului. Halep a învins-o vineri pe poloneza Magdalena Frech, cu 6-2, 6-0.

Begu s-a calificat în sferturi după 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7) cu elveţianca Leonie Kung, meci început joi seara şi încheiat vineri.

În cealaltă semifinală de la Praga se vor înfrunta belgianca Elise Mertens, a treia favorită, şi Kristyna Pliskova (Cehia).

Mertens a trecut vineri de Eugenie Bouchard (Canada), cu 6-4, 1-6, 6-4, iar Pliskova a profitat a abandonul româncei Ana Bogdan la scorul de 5-2 în favoarea acesteia, din cauza unei accidentări.