Marius Copil, calificat în turul al doilea la Winston-Salem (ATP)

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat, duminică, în runda a doua a turneului ATP de la Winston-Salem (Carolina de Nord), dotat cu premii totale de 717.955 dolari, după ce l-a întrecut pe slovacul Martin Klizan cu 6-4, 3-6, 6-3.

Copil (28 ani, 96 ATP) a obţinut victoria după două ore şi şase minute de joc, reuşind 21 de aşi, însă a comis şi 4 duble greşeli. Klizan (30 ani, 84 ATP) a avut 6 aşi şi 9 duble greşeli.

Scorul este acum 2-2 în meciurile directe, arădeanul înregistrând o primă victorie în 2013 în sferturile turneului challenger de la Geneva, cu 6-3, 6-1. Klizan a câştigat în 2009, în sferturile unui turneu futures în Italia, cu 6-7 (3), 6-4, 6-2, şi în 2015 în Cupa Davis, cu 7-6 (3), 6-3, 6-3.

Copil şi-a asigurat un cec de 6.500 dolari şi 10 puncte ATP, iar în turul secund îl va înfrunta pe spaniolul Pablo Carreno-Busta (28 ani, 64 ATP), cap de serie numărul 11. Ibericul a câştigat singurul meci direct, săptămâna trecută, în calificări la Cincinnati, cu 6-2, 6-2.