Irina Bara s-a calificat în turul II de pe tabloul principal la Roland Garros

Jucătoarea de tenis bihoreană, Irina Bara, s-a calificat în turul II de pe tabloul principal la Roland Garros.

Jucătoarea bihoreană de tenis Irina Bara s-a calificat în turul II de pe tabloul principal al turneului de Grand Slam de la Roland Garros.

Marţi, Bara, care a venit din calificări, a întâlnit-o pe croata Donna Vekic, numărul 30 mondial, pe care a reuşit s-o învingă la capătul a două seturi, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 47 de minute, timp efectiv de joc. La scorul de 2-3 în primul set, meciul a fost întrerupt din cauza ploii, fiind singurul meci al zilei care s-a confruntat cu astfel de probleme.

După cum o arată scorul, Irina Bara s-a impus destul de clar în această partidă, în faţa unei adversare situate cu 112 locuri mai sus în clasament, Irina fiind în prezent pe poziţia 142 WTA.

Astfel, România are cinci sportive calificate în turul II la Roland Garros 2020, Irina Bara şi Ana Bogdan fiind ultimele care au ajuns acolo, după victoriile de marţi. Celelalte trei românce calificare deja în turul al doilea sunt Simona Halep, Irina Begu şi Patricia Ţig, potrivit eBihoreanul.ro.