Halep nu înțelege cum s-a accidentat. Dialogul purtat cu medicii

Simona Halep

Simona Halep a abandonat meciul din turul doi la turneul de tenis de la Roma. Sportiva nu înțelege cum s-a accident.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a fost nevoită să abandoneze meciul cu germanca Angelique Kerber, după ce a suferit o accidentare la gamba stângă, în timpul jocului, la scorul de 6-1, 3-3.

Simona Halep a făcut un meci excelent până în momentul accidentării, impunându-se categoric în primul set, în care a luat 3 break-uri.

În setul 2, la 3-3, Simona a simțit o durere bruscă la gamba piciorului stâng și a fost nevoită să abandoneze. Durerile erau foarte mari.

„Păi nu știu cum! Nu am făcut nimic!”, le-a spus Simona Halep celor din staff-ul medical.

Ulterior, tot Simona Halep a zis: „Se poate întâmpla o astfel de accidentare din senin?!”. Doctorii au decis că este nevoie de transportul sportivei la o clinică pentru investigații.

Cu ochii în lacrimi, Simona Halep a încercat să dialogheze cu cei de pe margine.

Alte rezultate la Roma

La dublu, Irina Begu şi italianca Sara Errani s-au calificat în sferturile de finală, după 6-3, 3-6, 10-7 cu perechea Ellen Perez (Australia)/Shuai Zhang (China), într-o oră şi 23 de minute. Begu şi Errani şi-au asigurat un cec de 11.130 euro şi 190 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi contra învingătoarelor din meciul Elena Vesnina/Vera Zvonareva (Rusia) - Nicole Melichar (SUA)/Demis Schuurs (Olanda/N.3).

Într-o partidă din prima rundă, Monica Niculescu şi rusoaica Ala Kudriavţeva au fost învinse de cuplul Gabriela Dabrowski (Canada)/Asia Muhammad (SUA), cu 6-2, 6-1, în doar 54 de minute. Învinsele vor primi 5.242 euro şi un punct WTA la dublu.

VEZI ȘI: Halep, în lacrimi la Roma, după o accidentare venită din senin. Primul mesaj