BABEL 2018 - Târgoviştea va fi Capitala Gesturilor

Flaviu Predescu / 23 mai 2018 / 22:35 Salveaza PDF Comentarii
BABEL 2018 -  Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște (FAST)
Descriere foto: BABEL 2018 - Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște (FAST)

BABEL - Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște (FAST) ajunge, în anul 2018, la cea de-a VIII-a ediție.

"Este de prisos să amintim că este un festival internațional, având în vedere nelipsitele, numeroasele și exoticele prezențe străine din cadrul fiecărei ediții. La ediția cu numărul VIII ne vor călca pragul 26 de țări: India, Belgia, Italia, Germania, Franța, Anglia, Islanda, Scoția, Finlanda, Lituania, Polonia, Slovacia, Portugalia, Algeria, Kazahstan, Coreea de Sud, Japonia, Mexic, Rusia, Republica Moldova, Bosnia-Herțegovina, Armenia, Iran, Serbia, Ungaria, România" spun organizatorii.

Timp de 7 zile, între 4 și 10 iunie, se vor oferi publicului între 3 și 5 reprezentații pe zi în următoarele spații: Sala Mare, Sala Studio, Casa Sindicatelor, Muzeul de Istorie, Piața Mihai Viteazul, Curtea Domnească. Spectacolele sunt cu precădere non-verbale, bazate pe GEST – tema de anul acesta și majoritatea durează aproximativ o oră. Veți fi martorii unor performanțe actoricești uimitoare, care ajutate de mijloace tehnice ingenioase, spun o poveste pe cât de reală, pe atât de sensibilă.

Spectacolele vor fi însoțite de întâlnirile matinale Babel, lansări de carte teatrală și de workshop-uri ale unor profesori de teatru deja cunoscuți în rândurile artiștilor (Scott Johnston, João Mota), dar și de ateliere susținute de: Dimitri Aryupin (Rusia), Aditi Venkateshwaran (India), JeungWoo Son (Coreea de Sud) și o conferință a scenografului Jean-Guy Lecat care a lucrat și lucrează cu marele regizor Peter Brook.
Anul acesta, respectând GESTUL, nu vor fi concerte, dar vor fi spectacole de stradă din Polonia și Italia și momente pregătite special pentru BABEL de actorii Teatrului Tony Bulandra.

"La Babel 2018 este nevoie să fii comunicativ, chiar dacă nu neapărat cu ajutorul cuvintelor... prin gesturi și atitudine poate fi de ajuns. Într-o lume care a devenit mută în a-și exprima autenticele trăiri și surdă față de tot ceea ce este lipsit de pragmatism, gestul contează. Un gest poate schimba lumea! La Babel 2018 ne propunem să reflectăm și să acționăm prin Gest!" a declarat într-un comunicat Diana Sârbu.

GEST BEFORE BABEL 2018

Duminică, 3 iunie

19:00 - Sala Mare, Salonul nr. 6, după A.P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h 15 min (fără pauză)

PROGRAM BABEL 2018

Luni, 4 iunie
18:00 - Sala Mare , Carmen, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony
Bulandra, România; 1h
19:30 - Foaier, Scenografia, un gest necesar?, conferință susținută de Jean-
Guy Lecat
21:00 - Sala Mare, In Transit (În tranzit), regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India;
55 min.
21:30 - Parcul Chindia (Teatrul de Vară) – Calea Domnească – Bulevardul Mircea cel Bătrân –
Bulevardul Carol I – Teatrul Tony Bulandra, Parada Babel

Marți, 5 iunie
10:00 - Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin,
blackSKYwhite, Rusia; 3h
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:45 - Sala Mare, La Magnifica Illusione (Magnifica Iluzie), regia: Andrea Paolucci,
Teatro dell'Argine, Italia; 1h
19:15 - Casa Sindicatelor, Regele Lear, regia: Dumitru Acriș, Kurgan Teatr, Rusia; 2h 30min.
(cu pauză)
22:00 - Sala Mare, Perhaps, Perhaps... Quizas (Poate... poate), regia: Gabriela Muñoz,
Mexic; 1h
22:00 - Piața Mihai Viteazul, Eunika in Circus Land (Eunika în Țara Circului), după Alice
în Țara Minunilor, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

Miercuri, 6 iunie
10:00 - Sala Oglinzilor, Mediatronic theatre, workshop de Dimitri Aryupin,
blackSKYwhite, Rusia; 3h
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 - Sala Mare, Aeterna, regia: Claire Heggen - Elsa Marquet Lienhart, Théâtre du
Mouvement, Franța; 55 min.
19:00 - Sala Studio, Only Bones v1.0 (Fără oase), regia: Thomas Monckton, Kallo Collective,
Finlanda; 45 min.
20:00 - Casa Sindicatelor, Provocări inocente, regia: Ljupčo Gyorgievski, Teatrul Nottara
București; 1h 30min
20:00 - Piața Mihai Viteazul și Centrul vechi, Vernissage of the Living Sculptures
(Vernisajul Sculpturilor Vii); Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h
22:00 - Sala Mare, Battle of Love (Războiul dragostei), regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN,
Algeria; 1h

Joi, 7 iunie
10:00 - Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston,
Scoția; 3h
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
18:00 - Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și
coregrafia: Simona Deaconescu, Tangaj Dance, România; 45 min.
19:30 - Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29, Belgia;
50 min.
20:30 - Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byungwook Jang,
Coreea de Sud;
21:00 - Curtea Domnească, Richard III, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre,
UK/Islanda; 1h
22:00 - Sala Mare, 1969: A space Odyssey? Oddity! (1969: Odisee spațială?
Ciudățenie!), regia: Yu Murai, KPR Theatre, Japonia;

Vineri, 8 iunie
10:00 - Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru),
workshop de Scott Johnston, Scoția; 3h
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:00 – Casa Sindicatelor, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh
drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h
18:00 - Sala Mare, Bertrand's Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin,
BlackSKYwhite, Rusia; 1h
20:00 - Piața Mihai Viteazul, Jumpin' Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h
22:00 - Sala Mare, Colecționarul, regia: Hugo Wolff, Casa de Cultură a Studenților
Sibiu/Compania de Teatru-Dans Microbis, România; 1h

Sâmbătă, 9 iunie
10:00 - Sala Oglinzilor, Devising theatre (Elaborând teatru), workshop de Scott Johnston,
Scoția; 3h
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
17:00 - Muzeul de Istorie, Da alma à barca do inferno (De la suflet la barca iadului),
regia: João Mota, Comuna Teatro Pesquisa, Portugalia;
19:00 - Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h 20 min.
20:00 - Piața Mihai Viteazul, Jumpin' Around (Țopăind) Django Guerzoni, Italia; 1h
20:30 – Casa Sindicatelor, Requiem for Antigone (Recviem pentru Antigona), Tot Value
Theatre, Coreea de Sud; 1h 10 min.

Duminică, 10 iunie
11:00 - Foaier, Întâlnirile Babel (actori, presă, invitați; deschise publicului)
16:00 - Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byu ngwook Jang,
Coreea de Sud;
18:00 - Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min.
19:30 – Casa Sindicatelor, The hour we knew nothing of each other (Ora în care nu știam nimic unul despre altul), regia: Mladen Materić, Teatrul Național al Republicii
Srpska, Bosnia-Herțegovina; 1h 35 min.
20:00 - Piața Mihai Viteazul, Jumpin' Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h
21:00 - Curtea Domnească, Macbeth, după William Shakespeare, Divadlo Kontra, Slovacia; 1h
21:00 - Sala Studio, Plex, după texte de Eric Bogosian, Teatrul Municipal Baia Mare;
1h 15 min

[citeste si]


Te-ar putea interesa






Iti place noua modalitate de votare pe dcnews.ro?

Copyright 2019 SC PRESS MEDIA ELECTRONIC SRL. Toate drepturile rezervate.


dcn.n-nxt.24