Wayne Rooney a înscris primul său gol de la întoarcerea în Anglia

Fostul internațional englez Wanye Rooney a înscris pentru Derby County, în Championship.

Wayne Rooney, cel mai bun marcator al naționalei Angliei din istorie, a înscris primul său gol pentru Derby County, în partida pierdută cu 2-3 pe terenul formației Luton Town, în Championship, conform Agerpres.

Fostul căpitan al selecționatei engleze, în vârstă de 34 de ani, a debutat la Derby la începutul acestei luni, înscriind în minutul 63 în meciul cu Luton.

Luton, mai bună

Gazdele au egalat rapid, prin Pelly-Ruddock Mpanzu (67), iar apoi au preluat conducerea prin reușita lui Donervon Daniels (73).

În finalul jocului, Derby County a reușit să egaleze, prin Chris Martin (85), însă bucuria oaspeților a durat doar un minut, Luton Town obținând victoria în urma autogolului lui Jayden Bogle (86).

Locul 16 din 24

Echipa lui Rooney a încheiat meciul în 10 jucători, după eliminarea lui Max Lowe, care văzut cartonașul roșu în minutul 88, pentru că l-a împins pe arbitrul Andy Davies.

Derby County ocupă locul 16 în clasament, cu 37 de puncte după 29 de meciuri, în timp ce Luton Town a rămas pe ultima poziție, cu 24 de puncte.